כניסת חברים

ניוזלטר אוקטובר - מועצה אזורית גליל עליון

29.10.2015 ‏ט"ז חשון תשע"ו

 

עדכוני מועצה אזורית הגליל העליון לתושבים והנהלות

 

הרשות לא נתונה

בשבוע שעבר הגיעו שמאים מטעם רשות מקרקעי ישראל לאיילת השחר ולחולתה, ואחרי לכתם הותירו תדהמה בשני הקיבוצים הוותיקים. שווי ערך הקרקע שקבעו על מגרשים בהם עתידים להיבנות בתים של חברים חדשים האמיר עד פי 4 (!) באיילת השחר, ופי 2.5 (!) בחולתה, וזאת בהשוואה למחיר הקרקע במדידה קודמת.  

חולתה ואיילת השחר נכללים בקבוצה של שבעה קיבוצים מחוץ ל'קו עימות' ולכן נדרש היוון (חישוב ערך) הקרקע (שהיא בבעלות רשות מקרקעי ישראל), לפני בנייה ושיוך הבית לבעלות המשתכן. שאר 22 קיבוצי הגליל העליון מוגדרים ב'קו עימות' או 'צמודי גדר', ומחיר הקרקע למשתכן בהם הוא אפס.  

המועצה ביחד עם הקיבוצים נאבקת במדיניות החדשה של רשות מקרקעי ישראל. במכתב חריף שכתב ראש המועצה גיורא זלץ לשר האוצר ויו"ר מקרקעי ישראל משה כחלון ולמנכ"ל רשות מקרקעי ישראל כותב גיורא כי הוא מבקש את התערבותו הדחופה בעניין. מחירי הקרקע החדשים הם התעמרות במשתכנים חדשים בקיבוצים ומנוגדים להצהרת הממשלה על עידוד התיישבות בגליל. אין שום הצדקה למחיר המטורף שנקבע, כביש 6 לא מגיע הנה, גם לא הרכבת. לא נבנה שום מרכז תעסוקה או ניתנה הטבה חדשה. זהו גזל לאור היום ופגיעה בצמיחת היישובים. ניאבק ביחד עם המשתכנים והקיבוצים, כתב זלץ. נמשיך לעדכן. 

קישור לכתבה שיזמנו בחדשות 2: http://www.mako.co.il/news-money/economy-q4_2015/Article-530b76ee92ba051004.htm

היום התארחו אצלנו ח"כ יפעת שאשא ביטון וח"כ מייקל אורן (כולנו) שניהם ממפלגתו של שר האוצר, ומחיר הקרקע בגליל היה בין הנושאים שהועלו בפגישה  בבקשת העזרה.  

קיבוצי המועצה והטבות המס

המדינה סערה בשבועיים האחרונים סביב מפת היישובים הזכאים להטבות מס שנדונה בוועדת הכספים בכנסת. איפה אנחנו בסיפור ? גיורא, שפעל בנושא והוזמן לדיוני הוועדה מסר כי המאבק כרגע הוא קודם כל על אישור תוכנית מאחר ובג"ץ הנחה שאם עד 18/11 ( ב 19/11 מאשרים את תקציב המדינה) לא תהיה הצעה מאושרת בכנסת ההסדר יבוטל. בהצעה הקיימת יש קריטריונים שונים הנוגעים לפריפריאליות, למצב סוציואקונומי, למרחק מהגבול, שיחד משוקללים לניקוד שנותן את גובה ההטבה ותקרת ההכנסה עד אליה ההטבה רלבנטית. חשוב להדגיש שבהסדר הקיים יש כ 160 יישובים ובחדש מעל 400, כאשר סך התקציב גדל מ 800 מיליון ל 1.2 מיליארד ₪, ולכן מרבית היישובים שקיבלו את ההטבה בהסדר הקיים   יקבלו בהסדר החדש פחות. אצלנו , על פי ההצעה, 29 קיבוצי המועצה מחלוקים כך: 20 קיבוצים בקו עימות שזכו עד כה להטבה של 11% יקבלו הטבת מס של 12%. שני קיבוצים- להבות הבשן וגונן- ירדו מ-11% ל7% מס, בשל שוני הההתייחסות בין המערכת הצבאית לזו האזרחית. ראש המועצה ימשיך לטפל בהחזרת מלוא ההטבה. שבעה קיבוצים בדרום המועצה שלא זכו עד כה להטבת מס יקבלו  7% . גיורא   

2.4 מיליון ₪ לפיתוח

מליאת המועצה אישרה ביום ראשון תקציבי פיתוח חדשים והגדלת קיימים (תב"רים – תקציבים בלתי רגילים) בהיקף של כ- 2.4 מיליון ₪ במסגרת פרויקטים שונים ברחבי המועצה. יוסי שמעוני גזבר המועצה מסר כי בין התקציבים שאושרו, הגדלות תקציביות באמצעות כספי סבסוד ממשרד הבינוי לתשתיות בהרחבות של כפר סאלד, איילת השחר ויפתח. כמו כן אושר שיפור תשתיות תחבורה בשדה נחמיה, והגדלת ביצוע מרכיבי ביטחון (ממשרד הביטחון) בקיבוץ צבעון.

20 שנה לרצח רבין

בכל מערכת החינוך של מועצה אזורית הגליל העליון - גנים, בתי ספר יסודי ותיכון- ציינו ביום שלישי השבוע מלאת 20 שנה לרצח ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר יצחק רבין בידי מתנקש יהודי.
מסגרות החינוך נתנו לאירוע את הצביון המתאים להן בטקסי הזיכרון ובשיחות, בהתאם לרוח הייחודית של כל מסגרת חינוכית, ובהתאם לרוחן הייחודית, ולגילים השונים של הילדים והנוער.

המנהלים נערכים

פורום מנהלי קהילה שמובילות ריי רותם (תק"צ) ואירית ברק מנהלת אגף היישובים במועצה, נפגש השבוע בכפר הנשיא, כשעל הפרק היערכות הקיבוצים לחירום. הנושאים שעלו היו תפקיד מנהל קהילה בחירום, תפקיד צח"י וחוסן קהילתי בשגרה ובחירום, היערכות המועצה לחרום ועוד. השתתפו נציגי קדרים, מחניים, כפר הנשיא (שאירח ברוחב לב), סאסא, ברעם, יראון, מלכיה, משגב עם, דפנה, הגושרים, שניר, שדה נחמיה, עמיר, להבות הבשן, חולתה נאות מרדכי, כפר סאלד.

גדוד 50

עם הגשם הראשון נפתחה גם עונת תיירות החורף. השבוע ביקרה באזור שלנו משלחת של 50 סוכני תיירות- פנים ממרכז הארץ, והם התארחו בגליל העליון, בכדי להכיר אתרי אירוח בילוי ואטרקציות תיירותיות. מאיר "כושי" לוי מנהל החברה הכלכלית של המועצה ארגן והדריך את הסיור, שמטרתו עידוד התיירות בגליל העליון בכלל, ואת זו של חודשי החורף בפרט. לדבריו, האתגר שלנו הוא להוציא את הישראלי משמיכת הפוך, ולהביאו לטיול ובילוי בחבל הארץ שלנו.

לא חשוב הגיל

ביום שישי שעבר התקיימה צעדה מיוחדת- רב דורית- של ותיקי הגליל וילדי א'-ג' מהקיבוצים. אורך המסלול בין 2- 5 ק"מ. 400 זקנים ועימם 420 נכדים צעדו בשבילי אגמון החולה, עשו הפעלות ועברו הדרכה על צפרות, טבע, שירה והליכה נורדית, ובסיום קיבלו מדליית סבא לנכד ונכד לסבא. היה מרגש ומקרב, מסכמים המארגנים מבית ותיקי הגליל.

איתי איתנו

איתי ירושלמי מונה למנהל מחלקת הכדורסל נוער, בעמותה לקידום הספורט של מועצה. ירושלמי ניהל בעבר את מחלקת הכדורסל של העיר כפר סבא, קייטנות כדורסל ומחנות כדורסל ברעננה והשרון.

מברית המועצות, למועצה

מחלקת הקליטה ממשיכה להביא אלינו משפחות עולים חדשים, בעיקר ממדינות ברית המועצות לשעבר, ואחרות מצרפת ואף מדרום אפריקה. מרינה בוינוביץ מנהלת המחלקה מספרת כי בספטמבר הגיעו עשר משפחות, נקלטו בקיבוצינו והתחילו אולפן לימוד עברית בלהבות הבשן. ובימים אלה נקלטות עשר משפחות נוספות שיתחילו אולפן בעוד שבועיים. 

אגד איתך

באגד ממשיכים בשיפור השירות ומשיקים שירות שמירת מקום (גם לחיילים).
מעכשיו ניתן להזמין מקום בקו 800 החדש מתל אביב לקרית שמונה ובחזרה, ובקו 870 מעפולה לבאר שבע ובחזרה.
בקו 870, בכיוון הנסיעה מבאר שבע לעפולה, ניתן להזמין מקומות מהתחנות בבאר שבע בלבד. ללוחות הזמנים של הקווים ולמידע אודות ותחנות הקווים היכנסו למערכת המידע
ניתן להזמין מקום דרך אתר אגד, ושרות הלקוחות 2800*.

 

קחו יוזמה ובואו

מפגש ראשון של "פורום עסקים גלילי" יתכנס ב-25.11 מ-9:30 ומוזמנים אליו יזמים מיישובי אצבע הגליל (בעיקר עסקים קטנים), או מי שבדרך להקמת עסק. שמרית עשור יפרח מנהלת תכנית מעברים אצבע הגליל מארגנת המפגש מסבירה כי מטרות המפגש הן גיבוש יזמים לסיוע הדדי, למידה משותפת, בחינת צרכים משותפים וקבלת תשובות. במפגש הראשון נכיר את תכנית מעברים והשירות במעוף לעסקים קטנים ובינוניים, מפגש העשרה בנושא מיתוג ושיווק, שיח פתוח לקידום עסקים בגליל וצרכי המשתתפים.

לסיום, כבוד לפז"ם

יוזמה יפה של עמותת ותיקי הגליל לכבד את חברינו שהגיעו לגבורות. מדי שנה מקיימות המועצה והעמותה אירוע הוקרה לבני ה-80 על תרומתם לבניין הגליל. איך מאתרים אותם ? נעזרים ברכזות זקנה ורווחה בקיבוצים, שולחים הזמנות, ובאים לתת להם הזמנה באופן אישי. רגע קבלת ההזמנה מונצח בתמונה ונאסף לקולז' המקסים. אז מזל טוב ! רבה לכולכם, ותודה על 80 שנות עשייה.

 

סוף שבוע נעים ושבת שלום,

 

אביב לשם דובר המועצה 

050-7677913 avivl@galil-elion.org.il