כניסת חברים

חדשות מחלקת החצר / איכות הסביבה.


·        זכוכית – צנצנות, בקבוקים שונים ושאר אריזות זכוכית אשר סיימו את תפקידם מיועדים לפחים הסגולים.  מכיוון שישנם רק שניים כאלה בכל הקיבוץ (ליד הכלבו וליד תחנת ההסעות בהרחבה), הוספנו ארגזי פלסטיק לאותה מטרה – איסוף זכוכית. כך גם מצוין על גבי הארגז. ארגזים אלה תלויים על כלובי איסוף הקרטון ליד בית כסיף, ליד השוק, ליד תחנת אגד ובסמוך לגן זית.

·        בגדים וטקסטיל -  למרות ניסיונות למסור ולתרום בגדים, אין כתובת, לצערי, לבגדים שמושארים בכל מיני נקודות בקיבוץ. כל הבגדים, הנעליים, המגבות והגרביים מושלכים לפח.

·         קלקר -  מה זה? ומה עושים שאריות שלו?

פוליסטירן,  המכונה בארץ "קלקר", מופק כמו כל פלסטיק מנפט ותוצריו. עיקר השימוש בו, בכל העולם – אריזה. אריזת מוצרי חשמל, מוצרים שבירים וגם מזון. היתרון המובהק של חומר זה, הוא משקלו וגם היכולת הנהדרת לספוג זעזועים (לכן משתמשים בו להובלת מראות, זגוגיות, מסכים וכו'). החיסרון הגדול: אינו ניתן למיחזור (כמה כריות "פוף" אפשר כבר לייצר?!) ואינו מתפרק. כמו סוגי פלסטיק אחרים, אין פתרון פרט להטמנת פסולת קלקר. להמחשה – בארה"ב בלבד, מוטמנים למעלה מ30 מיליון טון פלסטיק כל שנה. אז מה עושים? ישנו מחקר, בימינו אלה בסין ובארה"ב, שבודק  את יכולת עיכול ופירוק חומר פלסטי אצל זחלי חיפושית הקמח. זחל שאוכל פלסטיק ואף משתמש בו לאנרגיה. מדהים.

אך עד שיוקם מפעל זחלים לפירוק קלקר (ונדע גם מה הזחלים משחררים לאוויר...) נסו לצמצם את השימוש, ואם השתמשתם, השליכו לפח "רגיל", ירוק. לא לכתום וגם לא לסל הקרטון.
תודה על תשומת הלב,

ידין