כניסת חברים

שם פרטי
יוסף
תאריך לידה
23/10/1923
מקום לידה
גליציה המערבית
תאריך פטירה
22/12/2006
מקום פטירה
כפר בלום
בן/בת זוג
מרגלית

הוריו של יוסף נולדו וגדלו בעיירה קטנה בגליציה המערבית, שהייתה עד סוף מלחמת העולם הראשונה חלק מהממלכה האוסטרו-הונגרית. האב התייתם בגיל צעיר מאד וגודל על ידי האחות הבוגרת. האם גדלה במשפחה אמידה, ולמדה גרמנית. את אהבתה לספרות הגרמנית הורישה ליוסף. עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה ברחה המשפחה לאוסטריה, לוינה. כפליטים מצבם הכלכלי היה הגרוע.
יוסף נולד בוינה, בן רביעי אחרי שלוש בנות. מגיל ארבע למד יוסף בחדר וידע לקרוא בעברית עד כיתה א'. מגיל שש עד גיל 14 למד בבית ספר עממי באזור, והיה הילד היהודי היחידי בכיתה. אנטישמיות לא הורגשה בבית הספר. 
בבית הייתה אווירה ציונית, וכל הילדים הצטרפו לתנועות נוער ציוניות. ועלו ארצה לקיבוצים שונים. עם סיום הלימודים , ב 1937, הצטרף יוסף לתנועת הנוער, למרות שעבד קשה בתור שוליה של חייט. 
ב 1938 פלשו הנאצים לאוסטריה. ההתעללות ביהודים החלה מייד עם הפלישה. 
 משפחתו של יוסף התארגנה לעזיבה. המשפחה נעזרה בתנועות הציוניות, ואחיותיו של יוסף  הגיעו לארץ עם סרטיפיקטים. האב נאסר, נשלח לדכאו, משם לבוכנוואלד, שם נרצח. האם ניצלה על ידי מכרים טובים. יוסף נשלח למעון לשוליות יהודיים, שהיה שייך לקהילה היהודית, והמשיך לפעול בתנועת הנוער. 
בינואר 1939 נשלחו הנערים למחנה הכנה לעלייה. יוסף זכה במלגה לבית הספר "מכס פיין".לאחר מות האב, הגיעה האם במשלוח האחרון שעזב את וינה אחרי פרוץ המלחמה. לאחר תלאות מרובות, שנמשכו כ 9 חודשים, הגיעה לאוניה "פטריה", שטובעה על ידי הפלמ"ח, כדי למנוע את גירוש העולים למאוריציוס. האם ניצלה, וגרה בתל אביב שנים רבות.     
יוסף הגיע ארצה ב 24.3.1939 , למד בבית הספר "מכס פיין" במשך שנתיים, ואחר כך הצטרף לחבריו בקיבוץ אפיקים. בפגישה עם בנות מבית הספר "ויצו", הכיר יוסף את מרגלית, אשתו לעתיד. עם סיום הלימודים הצטרף יוסף לקיבוץ אפיקים, לחברים שהכיר עוד מאוסטריה. מרגלית הצטרפה לקבוצה שעברה לאפיקים, והצטרפה לקיבוץ האנגלו בלטי בהקמת הישוב החדש בעמק החולה. 
במלחמת השחרור השתתף יוסף בקרב על משמר הירדן, ובפעולות הגנה באזור.
בקיבוץ עבד באספסת, ובמפעל גלקון. והיה חבר בועדות שונות, היא מעורב מאד בחיי הקיבוץ. אהב מוסיקה בפרט ותרבות גרמנית בכלל.  
יוסף היה איש משפחה אהוב ואוהב. השאיר שלושה ילדים וששה נכדים.
הוא נהרג באופן טרגי בתאונת דרכים. בן 83 היה במותו.
יהי זכרו ברוך.
הדלקת נר זיכרון