כניסת חברים

שם פרטי
מוסיה
שם משפחה קודם
לוצוב
תאריך לידה
1/1/1918
מקום לידה
לטביה
תאריך פטירה
16/9/2012
מקום פטירה
כפר בלום

מוסיה נולדה בשנת 1918 בלטביה. הוריה היו שלמה וביטה לוצוב. בבית הספר התיכון למדה פיזיקה ומתמטיקה. כמו כן שפות רבות ובהן לטבית, רוסית, אנגלית, גרמנית, ואידיש.

השתייכה לתנועת הנוער נצ"ח. בהיותה בחוץ לארץ נישאה לפסח, ז"ל, עמו נולדו שני ילדיה, ומרים, ז"ל, שלמה, יבל"א. שלמה נולד בחוץ לארץ, ויחד אתו נדדה המשפחה באירופה, עד שהגיעה לכפר בלום.

כשפרצה מלחמת העולם השנייה, ברחה עם פסח לרוסיה, ושם עברה את כל תלאות המלחמה. לאחר תום המלחמה חזרה בדרך לא דרך מרוסיה, עם תינוק קטן בידיים, כדי לגלות שכל בני משפחתה שנשארו בלטביה הושמדו בשואה.

מוסיה עלתה לארץ דרך פולין וגרמניה, ומצרפת באונייה יוונית, עם גרעין "נוחם" מגרמניה. אז החליטה לעלות לקיבוץ. בקיבוץ הייתה אחותה אתיה, והם קיימו קשרי משפחה הדוקים ומסורים, הנשמרים בקפדנות עד היום על ידי ילדי שתי האחיות.

מוסיה התקבלה לחברות בקיבוץ בשנת 1948. בשנת 1950 נבחרה להדריך בחברת הנוער. הייתה מטפלת ילדים מסורה ואהובה במשך שנים רבות. כאשר התברר שבתה מרים חייבת לעבור ניתוח לב מסובך, גייסה כוחות ואומץ לב אדירים, כדי לנסוע לארצות הברית עם ילדה חולה. הניתוח הצליח ומרים חזרה בריאה.

בהיותה חברת קיבוץ כפר בלום הייתה פעילה  מאד. היא הייתה חברה בוועדות שונות: ו. חברה, ו. לענייני תקציב, ועדת עבודה ו. בריאות  ועוד.

כאשר נישאה למשה שחורי בשנת 1970 עברה לקיבוץ יפעת. לקיבוץ הייתה באה לביקורי משפחה.

לאחר מותו של משה,  בשנת 1994, חזרה לקיבוץ כפר בלום בו חיה עד יום מותה. בשנותיה האחרונות הלך ודעך כוחה. מותה של בתה האהובה מרים מוטט את שאריות כוחה.  היא טופלה במסירות ובאהבה גדולה על ידי שלמה וברנדה עד יום מותה.

יהי  זכרה ברוך!

הדלקת נר זיכרון