כניסת חברים

שם פרטי
אברהם
תאריך לידה
5/5/1911
מקום לידה
וויניפג קנדה
תאריך פטירה
17/8/2002
מקום פטירה
כפר בלום
בן/בת זוג
תמר

אברהם נולד בוויניפג, קנדה, לסוחר גרעינים, שהיה בעל הכרה ציונית עמוקה. בילדותו היה בעל גוף חזק ובריא, ונבחר לנבחרת ההוקי של העיר. המשפחה עברה לדטרויט, בעקבות הזמנה לשחק בנבחרת הספורט של האוניברסיטה. אברהם היה מנהיג במשפחתו, בת שבעת האחים והאחיות. התקופה שלפני תקופת השפל בארה"ב הייתה הטובה בחייו. הוא למד באוניברסיטה של דטרויט, וציפה לעתיד כלכלי בטוח.

עם פרוץ המשבר הכלכלי בארה"ב, התרוששה המשפחה. האנטישמיות בעיר גברה. תעשיין המכוניות, פורד, תמך בגילוי בפשיזם, והעביר כספים להיטלר. כתוצאה מהיתקלות קשה עם טרמפיסט אנטישמי, החליט אברהם לסיים את לימודיו באוניברסיטה, והצטרף לתנועה הציונית בהתלהבות רבה. הוא החליט הוא החליט להתכונן לעלייה לישראל, ולשם כך נרשם ללימודי חקלאות באוניברסיטת ניו ג'רסי.

ב-1938, כשהגרעיו עלה ארצה, נשאר אברהם בארה"ב, כדי להקים גרעין חדש.

במלחמת העולם השנייה, היה מזכיר כללי של מפלגת העבודה הציונית בבוסטון. שם נשא לאישה את תמר, ושניהם השתלבו באופן מלא בפעילות הציונית בבוסטון. לפרנסתו – ניהל עסק מזון משגשג. הוא שאב את כוחו וגאוותו מעצמאותו הכלכלית ומאמונתו בציונות.

בהתאם לשאיפה הציונית לשוב אל הקרקע, קנה חווה במסצ'וסט, והצליח יפה. בתקופה זו נולדו ילדיו, עסקיו שגשגו, ואמונתו בציונות העמיקה.

לאחר הקמת המדינה, ב-1950, עלה לארץ והתיישב בכפר בלום. החיים בקבוצה מגוונת מבחינה עדתית, החדורה באידאלים ודעות נוקשות, יחד עם חוסר הבנת השפה העברית, היוו אתגר רציני עבורו ועבור תמר. מורכבות רעיון השיתוף לא הייתה טבעית עבורם, אך הם התגברו על כך בכוח האמונה בדרכם.

ב-1960 נפגע אברהם מסוג של פוליו, אך שמר זאת בסוד. מאז – מאבקו במחלה הפך למאבק על כבודו האישי. בהיותו נכה, דאג למקום עבודתו, ולכן למד ספרות עברית וספרנות. לאחר הלימודים, עבד בספריית בית הספר התיכון "דנציגר" בקרית שמונה.

בעבודתו תמך ועזר למאות תלמידים, שזוכרים אותו בהערכה רבה.

בשנותיו האחרונות סבל מבדידות ומחלות רבות, אך למרות זאת שמר על מצב רוח טוב ככל האפשר, וקשר חם עם בני המשפחה.

יהי זכרו ברוך.
הדלקת נר זיכרון