כניסת חברים

שם פרטי
אהרון
תאריך לידה
6/2/1919
מקום לידה
אוגסברג גרמניה
תאריך פטירה
6/6/1988
מקום פטירה
כפר בלום

אהרון רמתי ז"ל

בן יוסף ויוליה הוכשטטר

נולד: 6.2.1919

נפטר: 6.6.1988

אהרון רמתי (אדולף הוכשטטר) נולד בגרמניה בעיר אוגסבורג. את החינוך היסודי קבל בעיר הולדתו. את בית הספר העל-יסודי סיים בווירצבורג.

אביו, יוסף, התפרנס ממסחר. אמו, יוליה (קויפמן) הייתה פעילה בקהילה ואף השתתפה במקהלה היהודית בעירם. שפת הדיבור בבית הייתה אידיש וגרמנית. הבית היה מסורתי למדי, נשמרו בו השבת וכן חגי ישראל. פרט זה לא שכח אהרון לרשום בטפסים על עברו בקבוץ.

לאחר עליית הנאצים לשלטון חלו אילוצים גדולים בקיומם. אז החליטו ההורים להוציאו מגרמניה. כך הגיע בגיל צעיר למדי לניו-יורק. שהותו בעיר זאת השפיעה עליו מאוד מפני הצורך להתמודד על קיומו. הוא עבד בעבודות שונות. עם זאת, לא הזניח את קידום השכלתו. הוא נתקבל במכללת קולומביה בניו-יורק ואף למד שם קרוב לשנתיים.

שנות המלחמה ואי הוודאות על דבר המשפחה השאירו בו צלקות עמוקות. מיד עם סיום המלחמה חזר לגרמניה לחפש אחרי המשפחה וגורלה. תוצאות החיפושים היו אף הן טרגיות לא פחות. לא נותר ממנה דבר. מצב זה שינה כל מהלך חייו מן הקצה אל הקצה. הימים ימי איסוף שרידי שארית הפלטה וריכוזם במחנות העקורים. כל זה הצית בו את שייכותו לעם היהודי ולציונות.

אנחנו, שרידי התנועה, בהגיענו לגרמניה פגשנו אותו כבר בהיותו במרסיי, פעיל בתוך מחנה המעבר לילדים במסגרת "ההגנה". הוא מיד הצטרף אלינו, ועם אניית המעפילים "טטי" עלה במאי 1948 ארצה. הורד בנמל תל אביב, ומשם הועבר למחנה העלייה ברעננה. בדרך פגש באיטה רוזנברג, והשניים נישאו בכפר בלום. נולדה להם הבת כרמלה בשנת 1951. נישואים אלה לא עלו יפה, ולאחר זמן נפרדו.

אהרון התקבל כחבר בקבוץ ב-8 באוגוסט 1949. הקליטה בקבוץ לא הייתה סוגה בשושנים, אך במאמץ גדול מצדו וגם מצד הקבוץ נקלט, ואף התחיל לתפוס מקום בין בעבודה ובין בחברה. בראשית עבד בגן הירק, אחר כך נטל על עצמו ריכוז ענף המכוורת.

משם עבר לנוי, ולבסוף מצא מקום בעזרה בארכיון.

בזמן האחרון חלה מאוד במחלת עור קשה, וסבל גם ממצוקות אחרות.

היה אדם ואיננו עוד.

יהי זכרו ברוך.

הדלקת נר זיכרון