כניסת חברים

"דילמת הכלבים"משחר ההיסטוריה הכלב הוא חברו הטוב של האדם, ולא בכדי.... כל אחד שמגדל או גידל כלב ידע לספר על אהבה שאינה תלויה בדבר , נאמנות אין קץ, טיולים משותפים, הקשר המיוחד עם הילדים... וכי בעצם  מדובר בבן משפחה לכל דבר.
כלבים משוחררים (ושאר בעלי חיים) הם חלק מאורח החיים הקיבוצי מאז הקמתו ומהווים אבן יסוד בתרבות הקיבוץ החופשי, המחובר לטבע  ולמרחב הכפרי.

אבל..
הגידול בציבור המתגורר בקיבוץ בשנים האחרונות הביא עמו גידול גם במספר הכלבים החיים לצידנו, שהרי מהי סביבה מתאימה יותר מקיבוץ לגידול בעל חיים? יחד עם גידול זה התרבו לאחרונה תלונות שונות הנוגעות  לכלבים ולאופן גידולם בקיבוצנו.
הבעיות המרכזיות שעלו  עוסקות בכלבים המשוטטים לבדם במרחב הציבורי, מטרידים, מלכלכים, מפחידים את התושבים ולעיתים אף תוקפים כלבים אחרים ואפילו אנשים.
לכן יצא לאחרונה קול קורא להקמת "צוות כלבים" על מנת לחשוב האם וכיצד ניתן לטפל בנושאים הללו.

וכך בשבוע שעבר התכנסנו לראשונה, צוות מצומצם (מדי) של נשים שהתנדבו לנסות ולעשות מעט סדר בסוגיה סבוכה זו. מדיון ראשוני ביותר הבנו כי אכן מדובר בנושא מורכב...
ראשית מהו המרחב הציבורי ומהו המרחב הפרטי?  
האם כלב ידידותי יכול להיות משוחרר וכלב תוקפן קשור? האם מותר בכלל שיהיה בקהילה כלב תוקפן? וכיצד עלינו לנהוג בכלב שתקף?
האם ניתן ורוצים לחייב את בעלי הכלבים להתקין גדרות ושערים בחצרות?
האם קשירת כלב מחמירה את הפחד, בעצם הקטנת המפגש וההיכרות של אדם עם כלב?
וכד' וכד'... כמובן שעלתה גם הסוגיה של מחלת הכלבת והגברת הסיכון להדבקות בחצר הישוב.
בעיתוי בו התחלנו בתהליך, בשבוע שלאחר הישיבה קרו שני מקרים נוספים חמורים ומצערים הקשורים לנושא זה בדיוק: במקרה הראשון הפילו שתי כלבות גדולות ששיחקו משוחררות  חברה שרכבה על אופניה והיא נפצעה פציעה שהצריכה אשפוז בבית החולים. למרבה המזל האירוע הסתיים בשלום בסופו של דבר, אך התוצאה בקלות יכלה להיות שונה.
במקרה השני כלבה משוחררת תקפה כלבה אחרת באופן שהצריך טיפול וטרינרי שהסתכם במאות שקלים.

המקרים הללו רק חידדו את העובדה כי מדובר בנושא חשוב מאוד שיש לטפל בו כקהילה ולכן אנו שבות וקוראות, לכל מי שמרגיש שהעניין קרוב ללבו, לטוב או לרע, לכל מי שמוכן לשמוע, להשמיע, לייעץ או להציע.. הצטרפו אלינו לצוות ועזרו לנו למצוא את הדרך בה נוכל כולנו מבוגרים ילדים וכלבים לחיות זה לצד זה.
היינו ותמיד נהייה קהילה הקרובה לטבע  ומכבדת צומח וחי, ויחד עם זאת קהילה המקדשת סולידריות והתחשבות בין חבריה.

כל מי שמעוניין להצטרף לצוות, שיפנה/תפנה לאחד מחברי הצוות.

שלכם,
צוות כלבים:
                חן בר טוב, הדס מנור, פרנסי אלן שטרן, נגה רונן וקרול לוינסקי