כניסת חברים

איגרת ראש המועצה גיורא זלץ לתושבים

‏2017–01–26

גשר לקשר
בסוף השבוע שעבר השתתפנו- משלחת קטנה מהמועצה ובתי הספר, ושגריר ישראל בגרמניה ב"יום ישראל" של מחוז לודוויגסבורג בגרמניה, שהיה כולו יום הזדהות, הוקרה ואהבת מדינת ישראל. הטקס החגיגי, ומפגשים שהתקיימו לפניו ואחריו, היו המשך לקשר החם שיש לנו עם אנשי המחוז בגרמניה כבר שלושים שנים, במהלכם לומדים על העבר, מדברים על ההווה, ומתכננים את העתיד. עבורי הביקור בגרמניה, וביתר שאת באתרים המזוהים עם הקהילה היהודית ומאורעות השואה טומנים בחובם קשת של רגשות ותחושות. מצד אחד התרגשות וגאווה על הגעתנו כאזרחי מדינת ישראל החזקה, בטוחים בעצמנו ונכונים לקיים קשרי ידידות ואחווה עם עמיתינו הגרמנים. ומצד שני תחושות של עצב עמוק על המוני בני עמנו שנרצחו על ידי הנאצים. אלה ואלה מחזקים אצלי את תחושת השליחות בחיזוק והעמקת הקשר בין העמים. 

קופצים לזירה
מי מאתנו לא מצא עצמו יושב מול הטלוויזיה, רוטן על כשלי ההסברה הישראלית בתקשורת הבינלאומית, שפעמים רבות מסקרת בצורה ביקורתית את מדינת ישראל. כעת ניתנת לנו הזדמנות לסייע למערך ההסברה הישראלי. ב- 6.2 נקיים בבניין המועצה סדנה קצרה על תקשורת והסברה בשפה זרה, כפעילות ריענון והדרכה לדוברי קיבוצים ולמתעניינים. 25  ממלאי תפקיד כבר נרשמו. את הסדנה, שדומות לה התקיימו כאן בעבר, נקיים עם ארגון "The Israeli Project", המסייעים לגורמי ההסברה הישראלים בעת משבר ביטחוני בצפון או בעוטף עזה. מוזמנים להירשם בפנייה לכתובת  avivl@galil-elion.org.il

עדכון - היטלי השבחה
ועדת הערר המחוזית התכנסה לדון בתביעת קיבוצי הגליל העליון והמועצה כי אין הצדקה חוקית ואין סיבה לחייב את הקיבוצים בתשלום של היטל השבחה על שיוך הדירה לפי החלטת מינהל מקרקעי ישראל 751, כפי שהושתו עליהם על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה. יו"ר הוועדה המחוזית שמעה את הצדדים השונים. עו"ד ורדה גילה הציגה את עמדת המועצה שעיקרה היא שלהבנתנו אירוע שיוך הדירות כשלעצמו אינו מחייב היטל השבחה, אלא הרחבה בפועל של הבית, או מכירתו בעתיד אם תהיה כזו. הוועדה תגבש את החלטתה ותודיע את החלטתה בתוך מספר שבועות. אני מבקש להביע הערכה לאורי דורמן יו"ר החברה לפיתוח הגליל ומשקי גליל עליון, המוביל את הקיבוצים בנושא זה, עם מנהיגות נבונה, עניינית, שיקול דעת ושכל ישר.

מפרידים, ומתחברים למהפכה הירוקה
השבוע הציגו לי אנשי היחידה הסביבתית גליל עליון והתברואה את סיכום כמות הפסולת שנאספה בשנה שחלפה בקיבוצי המועצה, המסתכמת ב- 9,731 טון. נתון חשוב הוא כמות פסולת האריזות שנאספה מהפחים הכתומים בקיבוצים: זו הסתכמה ב- 300 טון בשנה החולפת, 25% יותר מהכמות  שנאספה בשנת 2015, ועל כך מגיעה ברכת תודה לתושבי המועצה, שרבים כבר מפרידים פסולת כדבר שבשגרה. כמה פסולת אורגנית נאספה מהפחים החומים? ב-20 מתוך 29 קיבוצי המועצה כבר יש פחים חומים, שהניבו 620 טון פסולת אורגנית, 10% יותר מאשר בשנת 2015. כאן חשוב לי להזכיר שהפסולת האורגנית מפונה למתקני קומפוסטר יישוביים, מבלה שם בתסיסה  שלושה שבועות, וחוזרת לשימוש התושבים כקומפוסט משובח לגינה.  

גדוד 50 
בשבוע שעבר פגשתי במצפור יפתח קבוצה נפלאה של 50 מדריכים צעירים מ-12 קיבוצים - משתתפי הפגישה הראשונה של פרויקט המדצ"ים האזורי. היוזמה לאחד את מדריכי הקיבוצים כקבוצת מנהיגות, היא שיתוף פעולה מבורך בין הקיבוצים, המחלקה לחינוך בלתי פורמאלי של המועצה, ומדריכי תנועות הנוער העובד והלומד והשומר הצעיר. הרוח שנשבה על ההר באה לנו בהלימה עם הרוח ששררה במקום, בשיחות ובמוטיבציה, של נוער מחויב, הלוקח אחריות והובלה, תחילה ברמה המקומית, אחר כך האזורית והארצית. 
ובהמשך ישיר, ביום חמישי יצא לפועל סמינר מנהיגות גליל עליון, ובו 60 בני נוער מכיתות ט-י"ב, ומדריכיהם, לדון על מנהיגות, תרומה לקהילה, אקטיביזם ומעורבות. המארגנים - המחלקה לחינוך בלתי פורמאלי רקמו מפגשים עם אנשי חינוך ופעילים חברתיים, שיחות על פוליטיקה ומחלוקות החברה הישראלית, ובערב, מפגש מסכם בבתי הילדים של קיבוץ גן שמואל, לעיבוד היום המרתק. למחרת בבוקר לקחנו חלק בקטיף של "לקט ישראל" שהופק ע"י התנועה הקיבוצית.

ותיקי הגליל בשטח
100 מוותיקי האזור שבו השבוע מטיול של ארבעה ימים בבקעת הירדן וים המלח, שם הם למדו, שמעו, ראו וחוו דרך הרגליים את האזור, ומצאו שיש יותר פריפריה מהגליל העליון (!). הטיול שילב ביקור באתרי חקלאות, תיירות והתיישבות, וכלל סיור ומפגש עם חברי קיבוץ עין גדי, טיפוס למצדה, טיול בסוסיא העתיקה וחשיפה לתחומי פיתוח חקלאי במו"פ ערבה. והטיול הבא? לירושלים וסביבתה, באמצע חודש מרץ. 

ברוכה המצטרפת לעמותת ותיקי הגליל
עדי חזן מנאות מרדכי מונתה לרכז ולהנחות את פעילות מועדוני הוותיקים בקיבוצים. זאבית דרומי המנהלת החדשה של עמותת ותיקי הגליל מציינת כי התפקיד החדש נוצר לאור החשיבות שרואים באגף לשירותים חברתיים ובעמותה לכך שבכל קיבוץ יהיה מועדון חברתי פעיל לבני 60+, לכן מוקצה סכום כסף שנתי לעידוד פעולתו. עדי תסייע למועדון בקיבוץ לבנות מערכת חברתית תומכת המסייעת לקידום אורח חיים פעיל ובריא באמצעות יצירת מערכת גירויים ואתגרים אינטלקטואלים, גופנים ונפשיים. בהצלחה !

מנהלת חדשה
השבוע נכנסה עו"ס הילה גבע (הגושרים) לתפקיד מנהלת תכנית מועצה ללא אלימות. היא מחליפה את עו"ס אורלי מאסטרו (כפר בלום), שנבחרה לניהול האגף לשירותים חברתיים במועצה. תכנית מועצה ללא אלימות היא תכנית חדשה יחסית, מניעתית, שיעדיה הם הבטחת תחושת ביטחון ומוגנות בקרב התושבים, וצמצום מצבי אלימות ופגיעה. על סדר היום לטיפול, גם בעזרת פיקוח, חינוך ורשויות האכיפה, נמצאים נושאים כמו אלימות ברשת האינטרנט, אלימות והרס לאורך הנחלים, אלימות במשפחה, התנהגות תלמידים בהסעות, ומסיבות הנוער. 

שירות חדש של המועצה
אני רוצה להמליץ לכם על שירות חדש שאנחנו מציעים - גישור ודיאלוג קהילתי, לרווחת התושבים. הליך של גישור הוא דרך חלופית ליישוב סכסוכים ומחלוקות לפני פנייה לבית המשפט, למשל בין שני תושבים, בין תושב לקיבוצו, בין קיבוץ למועצה. המגשר מסייע לצדדים להגיע להסכמה, רגע לפני הגשת תביעה משפטית, לפני חיסול ידידות רבת שנים עם חבר, רגע לפני כניסה לקונפליקט עם מנהל הענף, או מעסיק או שכן. כמה זה עולה? שירותי הגישור ניתנים במחיר סמלי של 100 ₪ לכל צד* והם מתקיימים במחלקה לשירותים חברתיים במועצה. פרטים נוספים והתייעצות, בטלפון: 04-6816427 או מייל:lotemy@galil-elion.org.il

תרבות בקליק
מחלקת התרבות שלנו התחדשה באתר אינטרנט חדש להזמנת כרטיסים, מונגש ומותאם, קל לתפעול וקריא בכל מחשב נייד וטלפון סלולארי. החידוש המרכזי: האתר מותאם לגלישה בטלפון הסלולארי, כך שמעכשיו ניתן להזמין כרטיסים להופעות ואירועי תרבות גם באמצעות הסלולארי. הכרטיס מגיע ישירות - לפי בחירתכם בסיום הרכישה- האם מעוניינים לקבל את הכרטיס לתיבת הדוא"ל, או לקבל אישור רכישה וקוד בהודעת טקסט עימם מגיעים לקופה בערב ההופעה. 

הזמנה למצווה 
אני מבקש להזמין אתכם לקחת אתנו חלק ביום התרמה ושידורים למען הוספיס גליל עליון, שיערך בקניון נחמיה ביום ג' הקרוב, 31.1 בשעות 13.00 – 18.00. הוספיס גליל עליון היא עמותה הפועלת כבר יותר מ-20 שנים בצפון, במתן תמיכה וליווי לעשרות חולי סרטן ובני  משפחתם, בטיפול ביתי תומך. יום ההתרמה נעשה בכדי שעבודת הקודש של עובדי ומתנדבי ההוספיס תימשך ותגיע ליותר חולים.  

20 שנים לאסון המסוקים
בבית החינוך המשותף הר וגיא יציינו 20 שנים לאסון המסוקים, ב-15 בפברואר. כמדי שנה יתקיים בבית הספר טקס זיכרון ל-73 חיילי צה"ל שנהרגו בהתרסקות שני המסוקים, ויום עיון שמפיקה מאיה גורדון וכותרתו "אחרי 20 שנה - על זיכרון, מנהיגות וחזון". תהליך לימוד התכנים כבר בעיצומו ו-54  מנחים מכיתות י' – יב' משתתפים בו, ולאחריו הם יעבירו שעת חברה על מנהיגות בכיתות.  
חזקים בבריאות
בית ספר יסודי "הגומא" קיבל הכרה ותעודה כ"בית ספר מקדם בריאות", בטקס מחוז צפון של משרד הבריאות. 


שבת שלום,
שלכם.
גיורא