כניסת חברים

איגרת לתושב סוף דצמבר 2014

שלום רב,

 

ב"מרכז" וב"ירושלים"- שני שמות קוד למקומות בהם נקבעים דברים ומתקבלות ההחלטות- מחממים מנועים במרוץ לבחירות. אלו ששיתפו פעולה עד לפני רגע משמיצים איש את רעהו, הטוענים לכתר מחדדים הבטחות, מטים אוזן לרחשי הציבור. וברקע חשדות לשחיתות ציבורית. למשחק הכיסאות הזה משמעות גדולה על הרשויות, , הן מהבחינה של אישור תקציב הרשות ל2015, והן בהקפאת החלטות הממשלה, שנאספה אל קודמותיה. המציאות הזו נכפית על הרשויות ולא בפעם הראשונה. היא מחייבת אותנו להתנהלות אחראית תוך התאמה של סדר העדיפויות למציאות של חלוקת תקציב חודשי מהמדינה. 

במקבץ הידיעות המוגש כאן, מידע על חלק מפעילות אגפי ומחלקות המועצה ביישובים ולרווחת התושבים. מוזמנים לקרוא ולהתייחס.

 

אפתח בנושא שחשוב לי מאוד להסב את תשומת לבכם אליו, והוא -  שמירה על בטיחות הילדים בהסעות. הקיבוצים שלנו גדלו, השתנו, על הכבישים הפנימיים ועל המדרכות נוסעים הרבה יותר רכבים מאשר בעבר. לצערי אני רואה בחלק מהקיבוצים מצבים של סכנה מוחשית לילדים, אם לפני עלייתם להסעה באוטובוס הצהוב, ואם בירידה ממנו, וזאת עקב חוסר זהירות של רכבים חולפים, או רכבים המגיעים צמוד לאוטובוס בכדי לקחת את הילד הפרטי, ומסכנים בכך אותו או את חבריו. אני מבקש לפנות אליכם, הנהגים- אנא הימנעו מלהגיע עד לדלת האוטובוס עם הרכב המשפחתי. עדיף לחפש חנייה נוחה ובטוחה, גם אם היא מרוחקת מעט מתחנת ההסעה, וממנה ללוות בהליכה את הילד לתחנה.

אז למי מצביעים ? רבים כבר החליטו, אחרים מתלבטים. אני מבקש להציע לכם אפיק חשיבה: בנוסף לעמדות בנושאים לאומיים, כשאתם שוקלים את מי לקדם בפריימריז של המפלגות- תנו משקל גם לפועלם עבורנו כאן בגליל ובפריפריה. הכרעות גדולות מתקבלות בממשלה ובכנסת וחשוב שיהיו לנו נציגים שם, כאלה שהגליל והפריפריה גם בגרונם, וגם בליבם. שיעזרו לנו, יקדמו חקיקה ותקינה שתאפשר פיתוח, שירותים זמינים וברמה גבוהה, וסילוק חסמים מעכבי צמיחה ביישובים.
בשבועות הקרובים יהיו המתפקדים חביבי המתמודדים.
זו הזדמנות לקדם מתמודדים שיאבקו על חברה טובה יותר, ועל שיפור חייהם של תושבי משולש הגבולות של ישראל, סוריה ולבנון.

חיים הווה- חושבים עתיד: בשנה שעברה קפצנו מדרגה במהלך הסביבתי. אפשר לראות זאת בכל פינה כמעט ביישובים- מיכלי איסוף בצבעים, מיכלים הפרדה בבתים, שקיות מיוחדות, קומפוסטרים. עכשיו איגדנו את הכל לסרטון הסברה קצרצר וקצבי, בהפקת היחידה הסביבתית. מוזמנים להקליק על הקישור לסרטון, וליהנות http://youtu.be/b_1CN4452_U

 

שירות בלא תשלום: האגף לשירותים חברתיים מתחדש בינואר 2015 בסל שירותים סוציאליים שבסיסו יהיה בלא תשלום לתושבים. המשמעות היא מעבר משירות המשולם בחלקו על ידי הקיבוץ ובחלקו על ידי התושב, לשירות ציבורי בחינם, והוא מיועד לילדים, נוער, זוגות, משפחות, זקנים ואנשים עם מוגבלויות. בבסיס השינוי יהיה רשאי כל תושב לפנות אל העובדת הסוציאלית המלווה את קיבוצו, ולבקש מפגש היכרות ובניית 'תכנית התערבות, בדרך ישירה אל העובדת הסוציאלית שמלווה את הקיבוץ מטעם המועצה. השינוי שעשינו נובע מהכרתנו בהתאמה לתמורות שחלו בקיבוצים, ולרצון להיות זמינים ונגישים לכלל התושבים. המידע בהרחבה באתר המועצה www.galil-elion.org.il

מסרבים להיות אויבים: בבתי ספר שלנו- עינות ירדן ואנה פרנק ציינו באירועים יפים את "החג של החגים", לכבוד חגי דצמבר- של המוסלמים (חג הקורבן), שלנו- חנוכה, ושל הנוצרים-כריסטמס. בעינות ירדן הזמינו חברים מנצרת ומטובא-זנגריה להפנינג יצירה משותפת בקבוצות מעורבות. וב"אנה פרנק",  שחרט על דגלו רב-תרבותיות, חגגו עם להקת מחול כורדית ונציגי העדה הצ'רקסית מריחניה, עם 'רוקמות התחרה' מחורפיש, רקדו ריקודי עם ישראליים וריקודי בטן מן המזרח, נחשפו לקפוארה מברזיל ולבייסבול האמריקאי, תופפו במעגל, ציירו מנדלות, שוחחו על בודהיזם, דו-קיום ושותפות לדרך.

קפיצה לעג'ר: ביקור מעניין היה לי בכפר השכן לנו- ע'גר. אירח אותי ידידי ראש המועצה אחמד פתאלי, וביחד עשינו סיבוב בכפר המטופח, ממנו למדתי על מורכבות המעמד, חיי התושבים בשני חלקי הכפר, הפיתוח המואץ, והצלחות הנוער בלימודי הבגרות והצעירים באקדמיה. בפגישת עבודה שקיימנו בלשכתו של אחמד דנו באפשרות לקיים פעילויות משותפת בחינוך, תרבות, פינוי פסולת והסעות תלמידים ותושבים, מה שיכול להביא להתייעלות ולהקטין את ההוצאה הגדולה של שתי הרשויות על הסעות.

יש עניין בגליל: יותר מ-1200 מתעניינים עברו בדוכנים של המועצה ו-14 קיבוצים ביריד השנתי שקיימה הרשות לפיתוח הנגב והגליל, בשבוע שעבר בתל אביב. זו הזדמנות להודות לעובדות אגף פיתוח הישובים שלנו- נורית, דנה, אורית, יפעת, נחמה- על הכנת הדוכנים, הפקת חומרי ההסברה והייצוג המרשים לגליל העליון.

(ב) הצלחה !: שחייני  נבחרת הבוגרים שלנו יתחרו מהיום (ד') ועד יום שבת באליפות ישראל הנערכת  בבריכה בוינגייט. רן אבן-דנן מנהל אגודת השחיה של המועצה דיווח כי את הגליל העליון מייצגים  באליפות 16 שחיינים ("תותחים") ברשות נמרוד פלמה מאמנם. את מדליית הזהב הראשונה השיגה סשה גלוסקין מכפר בלום שסיימה ראשונה בין גילאי 16 את המשחה לארבע מאות חופשי.

זוכרים בתנועה: 18 תלמידות בית הספר הבוגר לריקוד במרכז קלור שלנו השתתפו בכנס ה-39 של אולפני המחול לזכרו של יאיר שפירא ז"ל, בן קיבוץ גבעת-עוז, שהיה רקדן ויוצר בלהקות- המחול הקיבוצית ובת-שבע, ונפל במלחמת יום הכיפורים בקרב על החרמון. הבנות השתתפו בסדנאות בלט קלאסי, מחול מודרני, ג'אז, ובקטע ריקוד שהכינו מראש מול כל משתתפי הכנס.

יחד כל הדרך: אני אוהב את "יחד בגליל" וגאה שהמרכז המיוחד הזה נמצא בקיבוץ שלנו, מחניים. השבוע ביקרתי בו עם חבריי מ'מגבית קנדה', המסייעת בהקמת מרכז היום החדש, בו יועסקו 36 אנשים עם מוגבלות שכלית או גופנית מיישובי הגליל. גם הפעם התרגשתי להיות בבית יחד שבמחניים, מקום עם השראה, הנותן הזדמנות ואהבה גדולה לכל אדם.

ידיד קרוב מעבר לים: אמש ביקר אצלנו במועצה ידיד מפורטוגל, ראש עיריית מחוז קשטלו דה וידה, מר קרולינו טפאדג'ו. לקרולינו לב חם לישראל, ליהדות, ורצון גדול לעזור במשאבים לפיתוח אזורי בישראל בכלל, ובגליל העליון בפרט. הוא מתגורר בעיירה קטנה המונה כ 4000 תושבים במזרח פורטוגל, בן למשפחת אנוסים (נוצרים חדשים), שלקח על עצמו לתעד, לשמר ולהחיות את נושא יהודי ואנוסי העיירה. למדתי ממנו שבעזרת "משוגעים לדבר", הוא עושה עבודת קודש שעיקרה חינוך הילדים והנוער שלא להתעלם מהגורל שהיה מנת חלקם של האנוסים. קרולינו הביע בפנינו את שאיפתו לקיים ברית ערים תאומות המועצה האזורית הגליל העליון בתקווה כי הדבר יעזור לו במפעל חייו.

 

עד כאן להפעם, רגע לפני סיומה של שנת 2014 אני מבקש לאחל לך שנה אזרחית טובה ומוצלחת.

 

אני מזמין אותך להיעזר בשירותי המידע של המועצה:

מוקד 106 )חייגו 106 מטלפון קוי או 8669 * מכל נייד