כניסת חברים

אגרת לקיבוצים מאיתן ברושי

 

‏03 מרץ 2015

מהפך פוליטי

חברים וחברות,

לראשונה אחרי יותר משני עשורים, אנחנו יכולים לבצע מהפך פוליטי בפתק אחד, בהצבעה למפלגה שבידיה האפשרות לנצח את הליכוד, זאת מפלגת המחנה הציוני.

נראה שהציבור הפנים ששלטונו המתמשך של ביבי נתניהו דרדר את מדינת ישראל לשפל חסר תקדים בנושאים מהותיים לחיי כל אזרח בישראל: הפער הבלתי נתפס בין עשירים לעניים, חוסר היכולת של משפחות בישראל לרכוש דיור, חברה חסרת ערבות הדדית, קריסת מערכת הבריאות, הפער הסוציו-אקונומי בין הפריפריה למרכז, מערכת היחסים עם ארה"ב שבמשבר חסר תקדים שפוגע בביטחון המדינה, מחסור באופק מדיני ובשותפות עם בעלות בריתנו ועוד.

שלטון נתניהו, בניגוד להצהרת מגילת העצמאות, יצר אפליה מודעת בין אזרחי המדינה היהודים והערבים. הותיר את החייל המשוחרר נאנק תחת יוקר מחייה שלא מותיר בידיו את היכולת להקים משפחה שיש לה את הבסיס הקיומי כפי שקיים בכל מדינה נאורה.

על מנת לחזור למנהיגות שפויה ונכונה לאזרח, ולקיבוץ בפרט, יש לחזור למשנת רבין ולהוביל לשינוי סדרי העדיפויות! אנו נצבים בפני שאלות ברורות, האם אנו רוצים ממשלת הגליל והנגב או ממשלת יהודה ושומרון? האם אנו רוצים ממשלת הסדרים מדיניים ורפורמות חברתיות או ממשלת אינתיפאדה ויוקר מחייה? הממשלה האחרונה של ביבי, לפיד ובנט, הייתה ממשלה ימנית עם שתי ידיים שמאליות. אנו כחברי קיבוצים סבלנו ממשלה גרועה שלא ראתה לנגד עינה את טובת פיתוח ההתיישבות והחקלאות. הממשלה היוצאת התעלמה, ופגעה באותם יסודות עליהם בנויה המדינה והתנועה הקיבוצית: ביטחון, חינוך, התיישבות וחקלאות.

זה העת להתלכד תחת מפלגה אחת גדלה ואיתנה, בהנהגת הרצוג ולבני. זה עדיף מאשר לפזר את הכוחות על מפלגות קטנות ולא להיות משמעותי בהם. מפלגת העבודה ידעה תמיד כיצד להניף ביחד שני דגלים: המדיני-ביטחוני והחברתי-כלכלי, תוך מענה נכון ותוך הבנה שהם חייבים להיות מונפים יחדיו באופן אחראי ונבון. המחנה הציוני יפעל במתן עדיפות לפיתוח יישובי הנגב והגליל ולחיזוק ההתיישבות והחקלאות, ומדיניות של שוויון לבני המיעוטים, והפסקת הזרמת משאבים בלתי מוגבלים למאחזים עלומים ברחבי יהודה ושומרון.

המחנה הציוני היא המפלגה היחידה שהציבה שני נציגים  מטעם ההתיישבות במקומות ראליים והיא הראשונה שהציגה מצע סדור ומקיף לטיפול ייסודי בנושאי ההתיישבות והחקלאות. אני מאמין שנציגות שלנו בכנסת, במסגרת המחנה הציוני, תהיה חיונית ואפקטיבית, וכך נוכל לחזור ולעצב מדיניות ולא להיות הקורבנות שלה.

בראש המחנה הציוני עומד יצחק הרצוג, מנהיג הראוי בעת הזאת להנהיג את העם והמדינה. דמוקרט, איש מוסרי, אנושי, אוהב אדם, איש שלבו ושפתו שווים. הרצוג הוא מנהיג שיודע מהו משא ומתן מדיני, מנהיג שתמיד יעדיף את ההידברות בין מנהיגים ומדינות. אך עם זאת, יעמוד כחומה בצורה בפני כל גורמי הטרור וחורשי רעתה של מדינת ישראל. יצחק הרצוג פעל רבות למען השכבות החלשות, לא בדיבורים אלא במעשים ומציאת פתרונות. הוא מכיר ומוקיר את המעשה החלוצי וההתיישבותי, והיה נאמן תמיד לתנועה הקיבוצית ושליחותה, וער ורגיש לסיוע המתחייב מחשיבותה של הפריפריה.

 

חברים וחברות- על כל אחד ואחת מאתנו מוטלת הזכות והחובה להתייצב ולהכריע את המערכה באופן ברור שיאפשר ליצחק הרצוג כראש המפלגה הגדולה להרכיב את הממשלה הבאה. הסתיימו הימים של ההתלבטות בין אפשרויות שונות, לפנינו הכרעה ברורה בין הליכוד למחנה הציוני, כל אופציה אחרת משמעותה המשך שלטונו של נתניהו.

רשימת המחנה הציוני, עם הרצוג וליבני בראש ושילוב נציגי התיישבות, היא הזדמנות גדולה להבטחת העתיד ולשינוי המדיניות וההתנהלות הנוכחית. אל תגידו יום יבוא, תביאו את היום! תחזירו את המדינה לערכיה המכוננים, לטוהר המידות, לדרך הישר, לחוסן החברתי, לחיזוק ההתיישבות, הקיבוץ והחקלאות, ולמתווה של שלום מדיני וביטחוני.

לכל אחד יש פתק אחד, וכל אחד צריך לחשוב שקולו הוא הקובע, לכן כל אחד ואחת חייבים לשים את הפתק במקום שיבטיח זאת ב-אמת. 

 

שלכם,

איתן ברושי.