כניסת חברים

איגרת לתושבים / גיורא זלץ, ראש המועצה

‏28 מאי 2015


בחודשים האחרונים שלחה הוועדה המקומית לתכנון ובניה של הגליל העליון יותר מ-200 מכתבים לבתי-אב בקיבוצי המועצה, המבקשים לבנות או לשפץ את ביתם, ובמכתב שומה לתשלום "היטל השבחה", הנובע מאירוע "שיוך דירות" בו העברת הזכויות לבעלות החבר.

חשוב לי להבהיר, הוועדה המקומית לתכנון ובניה היא ישות משפטית עצמאית, הפועלת בסמכות משרד הפנים, ובהתאם לחוק התכנון והבניה ואינה כפופה בשום צורה לרשות המקומית.

באופן אישי , אני סבור שההיטל השבחה בגין אירוע "שיוך הדירות" אינו מוצדק ולכן אני פועל יחד עם ראשי מועצות נוספות למציאת פתרון ביניים ולשינוי החקיקה בנושא.

 

המאבק מתנהל בשני אפיקים: הראשון, ביחד עם עמיתי ראשי מועצות אזוריות, אנחנו פועלים במישור הפוליטי לשינוי חקיקה שיבטל את תשלום היטל ההשבחה בשל העברת הזכויות על מגרש  בקיבוץ.                                                                                                                          

השני, למצוא פתרון סביר לתקופת הביניים , עד שינוי המצב, כך שהבנייה בקיבוצים לא תיעצר.


לאחר מספר מפגשים הגעתי עם הוועדה המקומית שלנו להסכמות שעיקרן: אחרי הטלת השומה, לא תנקוט הוועדה, בשלב זה, בהליכי גבייה, ולא תעכב מתן אישורי בנייה, אך לא יתאפשר השלמת תהליך השיוך, קרי: העברת המגרש לחבר בטאבו.

המשמעות היא שהוועדה לא תמנע בשלב זה הוצאת היתרי בנייה במגרשים ששויכו לתושב, רק בשל העובדה שקיים חוב היטל השבחה של הקיבוץ, אלא תסתפק בציון דבר קיומו של החוב בגוף ההיתר עצמו.

במליאת המועצה שהתקיימה בראשית השבוע דנו בנושא בהרחבה עם נציגי הקיבוצים ומנהלי קהילה שהוזמנו לדיון. סוכם על איחוד כוחות של המועצה והקיבוצים, במאבק לביטול תשלום היטל ההשבחה על שיוך הדירה בקיבוץ.

בנוסף,  הבהרתי, שאם ייגבה היטל השבחה בשל שיוך, כאשר ייגבה, נחזיר אותו לקיבוץ לטובת שיפור תשתיות, בניית ושיפוץ של מבני חינוך ופרויקטים אחרים  המותרים על פי הכללים והחוקים לנושא זה.

 

עדכוני ארנונה:

מליאת המועצה אישרה את בקשת המועצה משרי האוצר והפנים למספר עדכונים בצו המסים 2016. הבקשה כוללות שתי בקשות בענפי החקלאות: הראשונה היא הפחתה חריגה בשיעור 10% לארנונה על מבנים המשמשים כלולי הטלה או לולים הודיים או לולי פיטום, והפחתה חריגה בארנונה על מבנים המשמשים כרפת או דיר, כולל סככות, מתבנים ומכוני חליבה. בקשה נוספת היא להוספת סיווג חדש בצו המיסים של המועצה, המתייחס למשרדים ושירותים בתעריף המינימום בגודל של עד 30 מ"ר, המשמשים בעיקר בעלי מקצועות חופשיים ויזמים, וזאת במטרה לעודד כאלה לעבוד באזור.


תומכים בתומכים

מליאת המועצה אישרה את המלצות ועדת התמיכות לשנת 2015 המסתכמות בהיקף של 420 אלף ₪, לעמותות הפועלות למען הציבור, ביניהן הוספיס גליל עליון, על"ם צפון, בית חולים צפת (מימון מכשור), יד שרה, מלגות לסטודנטים, מרכז סיוע לנפגעי תקיפה מינית, זק"א, פעמונים, מט"י. יוסי שמעוני גזבר המועצה הדגיש כי התמיכה ניתנת על סמך קריטריונים מוגדרים, כשקריטריון מרכזי הוא חשיפת הארגון ומתן מענה לתושבים במועצה.


רופא ומנהל

אורח מליאת המועצה היה ד"ר סלמאן זרקא מנהל המרכז הרפואי זיו בצפת. ד"ר זרקא השתחרר בדצמבר 2014 מצה"ל בדרגת אל"מ, כשמאחוריו שנים רבות בחיל הרפואה. הוא דיבר בחום על החשיבות שהוא רואה כמנהל בית החולים בקשר עם ציבור התושבים בצפון, פרש תכניות לפיתוח המרכז הרפואי, סיפר על הירתמות אנשיו לטיפול ההומניטארי בפצועים הסורים, והצהיר "אני רוצה לתת לחולים את הטיפול הטוב ביותר האפשרי, בכדי שתושבי האזור לא יצטרכו לנדוד למרכז הארץ בשביל מכשור או עבור טיפול רפואי".      


תרועת הפסטיבלים

פסטיבל "קול המוסיקה בגליל העליון" הוותיק ואחיו המתבגר- פסטיבל "לא בשמים" יעמדו השנה בסימן מאה שנות התיישבות קיבוצית בגליל העליון. ביום המכירה הראשון לפסטיבל קול המוסיקה (16-20/7) נמכרו יותר מ-800 כרטיסים (!). רותם מנור שנבחרה לאחרונה למנהלת מחלקת התרבות במועצה, וחן אלון שותפתה למחלקת התרבות הן מפיקות הפסטיבל. הפסטיבל יימשך מיום חמישי עד יום שני, ואנו מבקשים לגרום לקהל הגדול לשהות בגליל לאורך ימי הפסטיבל בזכות המופעים והאטרקציות שיש סביבנו. התכנית כולה ורכישת הכרטיסים באתר : http://www.kol-hamusica.org.il/

 

כוח בועז

מחפשים לתרום לביטחון ? הצטרפו ל"מתמיד" גליל עליון. מפקדת "מתמיד" של משמר הגבול בגליל העליון מחפשת מתנדבים, ומתנדבות (!) מהקיבוצים, לעזרה בפעילות השוטפת של ביטחון היישובים והסביבה. אחרי חמישה מפגשי הכשרה מצטרפים לסיורי בטחון שוטף, תצפיות, אבטחת אירועים, רישומי רכוש, סיוע לרב"שים ועוד.

מפקד בסיס ההפעלה הוא בועז בורנשטיין (דפנה), ותחת ידיו כיום 90 מתנדבים ומתנדבות. בפעילות מקבלים היתר לנשיאת נשק, וסמכויות של שוטר מתנדב. בועז 050-7460894


בית הספר של כולם

ברוח הרב-תרבותיות, וכיבוד השונה ציינו בבית הספר תיכון אזורי אנה פרנק בקיבוץ סאסא את יום הזיכרון לעם הצ'רקסי. בתחילת היום חולקו מדבקות יזכור שעיצבו התלמידים מהכפר הצ'רקסי ריחניה, ובטקס המרכזי נשא דבר מנהל בית הספר יגאל כהן, הוקראו שירי זיכרון, קטעי נגינה, ובשיעורי החברה נעשתה היכרות עם המורשת הצ'רקסית. יום הזיכרון הצ'רקסי עוסק גם ברצח הפיזי וגם בגירוש הגיאוגרפי מהקווקז.


שמרית עשור יפרח

נבחרה לניהול מרכז "מעברים אצבע הגליל". מרכז מעברים מציע שירותי תעסוקה ויזמות עסקית לתושבי מועצות אזוריות הגליל העליון ומבואות חרמון, שמפעילות את המרכז. קשרי העבודה של מעברים אצבע הגליל יהיו גם עם מרכזי תעסוקה בערי הצפון, לטובת פתרונות עבור תושבים שהם לא משתי המועצות.


מה נמצא בפח

סקר הפרדת הפסולת שביצעה היחידה הסביבתית, מצא כי מחצית מהתושבים בקיבוצי "הפח החום" מפרידים פסולת אורגנית, רוב גדול של תושבים מפרידים אריזות מפסולת אחרת ומשליכים אותן כנדרש לפח הכתום.

הסקר בדק את השימוש בפח הירוק, הכתום והחום, ואת איכות הפרדת הפסולת. הבדיקה הפיזית מצאה כי את הפסולת האורגנית (בעיקר שיירי מזון) הפרידו התושבים עוד בביתם ובצורה איכותית. בדיקת תכולת הפחים הכתומים, אליהם אמורה להיזרק פסולת אריזות בלבד, מצאה כי 80% מהתכולה אכן הייתה אריזות. בפח הירוק, אליו מושלכת פסולת שאריתית, נמצאה הרבה פסולת מעורבת, והמשמעות היא שלא כל התושבים הפרידו פסולת.


זיכרון אחר

אברום בורג היה אורח סמינר מורים מבתי ספר התיכון של המועצה - עינות ירדן, אנה פרנק, הר וגיא, עמק החולה, השותפים לפרויקט חילופי נוער עם מחוז לודוויגסבורג בגרמניה. בורג כהרגלו אתגר את השיח בהרצאתו, בה ביטא נקודות מבט אחרות על זיכרון השואה והלקח ממנה. דפנה אברהמס שמובילה מטעם המועצה את הקשר עם מחוז לודוויגסבורג סיפרה כי במפגשים לאורך השנה נדונים נושאים הקשורים לזיכרון, היחס לעם הגרמני, זכויות אדם. בסוף חודש יוני ייצאו המורים לסמינר בפרוידנטל שהיה בית הכנסת המקומי בזמן מלחמת ה-2.

 

 

שבת שלום,

גיורא