ברמן אברהם (אברמל’ה)

14.08.1975 – 15.08.1916 
 
אברהם ברמן (אברהמל’ה) נולד בעיירה רזקנה (לטביה). משחר ילדותו ידע גם את קשיי החיים, אך גם את חום הבית. האב נפטר והשאיר את האם עם חמישה ילדים יתומים. עם כל קשיי הפרנסה, שנפלו על האם ועל האח הבכור, משתדלת האם לדאוג לא רק לרווחתם הגופנית של ילדיה, אלא גם להשכלתם, ושני הילדים הצעירים, אברהמל’ה ושושנה ז”ל ממשיכים בלימודיהם. הבנה והזדהות עם האדם העובד והשאיפה לצדק חברתי הביאו את האח הבכור למפלגה הקומוניסטית, אך המשפחה ברובה חדורה רוח ציונית-חלוצית, ושלושה בני המשפחה מגיעים לארץ ולקיבוץ – האחות לקבוצת כנרת, אברהמ’ל ושושנה לגרעין האנגלו-בלטי ודרכו לכפר בלום.

כבר בילדותו בתנועה בלט אברהמ’ל בשיקול דעתו, במסירותו ובנאמנותו, ביושרו האישי ובפקחותו. החיוך הסרקסטי-קמעה לא מש מפניו, לא חיוך של לעג, אלא חיוך מבין ופיקח.

כל חייו היה איש עבודה – עבודה כדבר מובן מאליו. בהכשרה ואחר כך כאחד מראשוני הגרעין האנגלו-בלטי (הגיע בין חמשת החברים הראשונים) היה מעמודי התווך של חיינו המשקיים והכלכליים – אחד הנהגים הראשונים במשאית של הקיבוץ, אחד מאנשי “הדק”, מרכז קניות וגזבר, סדרן-עבודה וחבר בוועדה הכלכלית עד למותו ממש, איש המוסך והמכונאות, ונציגנו- עובדנו ב”אספסת הגליל”.

חייו בקיבוץ היו חיי מסירות והתמדה, נאמנות ופשטות – אחד מאבני היסוד של חיינו. בן 59 היה במותו.

יהי זכרו ברוך.

 
התחבר אל האתר
דילוג לתוכן