ארצי אברהם

15/5/1910-24/1/2008
אברמ’לה ארצי, נולד כאברהם זמלין בליטא, ב-1910 בעירה קטנה בשם סיד.
אברמ’לה היה אחד משמונה ילדים, אביו היה סוחר עורות ואימו תפרה ומכרה שמיכות פוך. להשלמת פרנסה. עם סיום  בי”ס יסודי, עבד אברמ’לה כשוליה אצל חייט. מקצוע זה היה לו לתועלת רבה, לאחר שהצטרף לתנועה החלוצית  “השומר הצעיר נצ”ח”.  בהכשרה זו היו עימו גם רבקה ארזי, חיה שטרן, ודבורה דולב.
 
אברמ’לה עלה לארץ ב-1938,  בעזרת סרטיפיקט כשהוא נשוי נישואים פיקטיביים.
בארץ, הצטרף לגרעין האנגלו–בלטי,  שהתגבש באפיקים. באפיקים עבד כטייח  בבניין.
כאשר הגרעין עבר לבנימינה, עבר הסבה לפרדסנות, שם נלחם על כבוד הפועל העברי במושבה, התחרה עם הפועל הערבי והוכיח לאיכרים במושבה שאין הוא וחבריו נופלים ביכולתם מהפועל הערבי, אלא להפך!  
מבנימינה נשלח אברמ’לה לעבודת חוץ בסדום, עם הפלוגה המקובצת מקיבוצים שונים, כשפעם בחודש היה מגיע לבקר את שושנה ואת יגאל, שהיה אז תינוק. לאחר שנתיים של עבודה בסדום בתנאים קשים ביותר,  ביקש הקיבוץ לשחרר את אברמ’לה מעבודתו בסדום והוא חזר לחיק משפחתו בבנימינה. בנוסף, עבד בזיפות הכביש בין בנימינה לקיסריה, בבניית בניין המשטרה  בזכרון-יעקב ובעבודות מזדמנות נוספות.
 
מבנימינה , עבר אברמ’לה  לנעמה, שם עבד בבניין עם רפאל שוחט. בנוסף, היה ספק  הלחם: היה רוכב על חמור לאחד הקיבוצים שכבר היו באזור וקונה מהם לחם. באחד הימים, כשהגיע  לדפנה,  נמסר לו שהלחם נשרף בעת האפיה וכדי לא לשוב הביתה בידיים  ריקות, הביא איתו אברמ’לה את שושנה, שהייתה  אז חברת דפנה. מנישואים אלו, נולדו יגאל ודרורה.
מנעמה עבר להתישבות הקבע בכפר בלום.
שנים  רבות עבד אברמ’לה ברפת , חלב בידיים והעמיס כדים גדולים מלאי חלב, על משאית החלב. לאחר מכן עבד בלול וכן בתור שומר במטע,  כשמדי פעם הצליח גם לתפוס גנבי פרי. 
אנו נזכור את אברמ’לה גם כ”אברמ’לה השומר בשער”, שכיבד בעוגיות את הנכנסים בשער הקיבוץ ובביתו גידל באהבה רבה המון חתולים, שהיו ידידיו הטובים והיו לו חברה בערוב ימיו.
אברמלה, כמעט בן 98 במותו, זקן חברי הקיבוץ. הניח שני ילדים, 6 נכדים ו10 נינים. 
יהי זכרו ברוך!
התחבר אל האתר
דילוג לתוכן