הררי אברהם (ברונו)

23.11.1963 – 08.12.1909
 

אברהם הררי (או בשמו הקודם – ברונו ברגר) נולד בעיר לבוב, אז בפולניה. אמו, שהתאלמנה בגיל צעיר בנפול בעלה במלחמת העולם הראשונה, גידלה את הנער בכוחות עצמה והשתדלה לתת לו חינוך לפי כישרונותיו. מגיל צעיר גילה הנער כישרונות רבים בלימודים ובשטחי אמנות שונים: משחק, מוסיקה, ציור. בעיקר הצטיין בשטח המוסיקאלי.

אברהם למד משפטים ובסיימו את לימודיו גם עבד כמה שנים בבית המשפט בלבוב. אך נטיותיו האומנותיות גברו – הוא עבר לעיתונאות והיה כתב ספורט, אמנות ובמה. כל זה נפסק עם פרוץ מלחמת העולם השנייה וכיבוש פולין ב-1939. אברהם גויס לצבא הפולני ועם פלישת הגרמנים לפולין עזב את אמו וביתו, והתחילו חיי הנדודים עם הצבא הפולני לרוסיה. בתור קצין יהודי בצבא הפולני היה מצבו ברוסיה מסוכן מאוד, כי בתקופת המלחמה נרצחו שם רוב קציני הצבא הפולני. אברהם עבר תלאות רבות ויחד עם הצבא הפולני שהתארגן מחדש עזב את רוסיה ועבר לצפון אפריקה. בדרך זו התקרב לגבולות הארץ, ואף היה מגיע עם חיילים יהודים אחרים לבילוי חופשות בארץ. באחת החופשות הגיע לתל אביב ובסוכנות ביקש שישלחוהו למקום מרוחק, שם לא ימצאוהו.

כך הגיע ברונו-אברהם לנעמה, וכאן שינה לא רק את שמו לאברהם הררי, אלא שינה את כל ישותו. למרות שהכול היה זר בשבילו ואף היה בוגר מרובנו, התאקלם מהר ומצא את מקומו. היה איש פעיל ומעניין, גילה עניין והבנה בכל החדש לו וריתק את החברים בסיפורים על חוויותיו, שהיו כל כך שונות משלנו.

מהר מאוד התערה בחיי הקבוץ הצעיר והתחיל לפעול בשטחים הקרובים ללבו – תרבות, ארגון וכלכלה. שנים רבות היה חבר הוועדה הכלכלית, מרכז קניות וגזבר, מרכז וועדת התרבות. גם באזור היה אברהם פעיל – במפעל חצבאני – דן, מפעל המים האזורי. ולכל תפקיד – התמסר במלואו. עשרים שנה חי אברהם בתוכנו ורישומו היה ניכר בשטחים רבים. איש תרבות, אדם נבון ומעניין, שהוסיף נופך משלו למרקם הקיבוצי שלנו.

יהי זכרו ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן