סקידל אטי

 
13.05.1999 – 19.07.1918
 
אטי התייתמה מאמה בצעירותה, וטיפלה במסירות באחותה ובאביה מגיל צעיר. כבר בשנת 1935, בהיותה בת 17, הייתה אטי מוסין שם דבר בתנועת הבונים בכל רחבי ארצות הברית וקנדה. בלטה ביופייה, ועוד יותר באופייה החברתי והדינמי. בשנת 1937 התחתנה עם עקיבא, לאחר שגבר על שאר המחזרים. בשנים 1942-1943 היה ניסיון מטעם מרכז הבונים “לכבוש” את הרחוב היהודי בניו-יורק. עקיבא היה ממונה על המבצע. למשפחת סקידל הייתה דירה (יחד עם אבא של אטי) וחיי משפחה מסודרים. הבית של אטי היה בשביל חברי התנועה נווה מדבר בשממה הניו-יורקית.

אטי, עקיבא וסימה עלו דרך נמל חיפה. הם יצאו מארה”ב כתיירים וירדו מהאנייה בחיפה באופן בלתי חוקי.

אטי עסקה בחינוך כל חייה. בכפר בלום השתלבה בקלות, למרות בעיות השפה, במערכת החינוכית והסוציאלית של המשק. נוסף לזה הצטיינה באימוץ צעירים ומשפחות רבות אשר שמרו איתה על קשר לאורך השנים. כשדיברה על אחד המאומצים שלה, תמיד אמרה: “my…”, כאילו דיברה על אחד מבני משפחתה.

אטי הייתה מיזוג של פסיכולוגית, עובדת סוציאלית ואמא דואגת, והקדישה זמן רב ומרץ לקשר וטיפול בקרובים לה ובכלל לחברים בקבוץ. כל יום היה לה מסלול קבוע, לביקורים במשפחות רבות. היא התעניינה בבריאותם ומצב רוחם, והאם ניתן לעזור להם בדרך כל שהיא.

יש לציין שבדבר אחד היא הייתה פרופסיונלית – היא אף פעם לא סיפרה על העבודה שלה (הרשמית והלא רשמית). בכלל הייתה “ליידי”, לא אהבה לרכל ולשמוע רכילות.

לאטי הייתה אנרגיה ללא גבול – עד כשבועיים לפני מותה. הייתה תמיד מוכנה לטייל ולנסוע לתל אביב או לכרך הגדול – קריית שמונה. היה לה טעם טוב בבגדים ובתחומים אחרים. הבית היה תמיד מסודר למופת. הייתה צנועה באוכל ובבגדים, למרות שהייתה לה חולשה לwindow shopping (וכמה קשה היה לה להחליט מה לקנות). הייתה אם וסבתא למופת, וקשרה קשרים מיוחדים עם כל נכדיה.

שלושה שבועות לפני מותה, אחרי הבדיקות הראשונות, הייתה לה תחושה על המתרחש. היא ביטאה זאת בשלוש שפות ואמרה: “ככה זה”, “אזוי איז אס”, וגם באנגלית.

מהות החיים של אטי הייתה לשרת ולעזור לזולת, וזאת עשתה בחכמה ובצניעות. אם יש איפה שהוא מהות דומה לגן עדן, אין ספק שלאטי יש שם מקום מכובד.

יהי זכרה ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן