גלב איילה (הלן)

 
05.03.2004 – 15.2.1916

הלן נולדה במינאפוליס, ארה”ב. את השם איילה קיבלה כאשר נרשמה כתלמידה בתלמוד תורה. ההורים – חנה מליטא והאב זאב מרוסיה – היגרו לארה”ב בתחילת המאה הקודמת. חיי הילדים היהודים בשכונה הצפונית של מינאפוליס בה גרו, היו ספוגים בתרבות היהודית של מזרח אירופה, עם תערובת של ערכי המערב התיכון של ארה”ב. אילה למדה בבוקר בבית ספר עירוני וככל הילדים היהודים למדה אחר הצהריים בבית הספר “תלמוד תורה”. איילה וחברותיה השתתפו בכל פעילויות בית הספר, בתפילות ואירועי חגי ישראל. איילה הייתה תלמידה מצטיינת. בין המורים היה שמחה גלב ז”ל שהגיע ב-1925 מגליציה. שמחה גלב, מייסד תלמוד תורה בבוריסלב ב-1911, היה אביו של סעדיה, מדריך בתנועה הציונית חלוצית, סוציאליסטית, שלימים היה לבעלה. הם הכירו גם בזכות הוריה של איילה. הם היו בעלי המאפיה המפורסמת של השכונה שסיפקה את כל צרכי המאפה של יהודי השכונה. בשנת 1934 נרשמה אילה לאוניברסיטת מינסוטה – כנהוג בין בוגרי בתי הספר התיכוניים במיניאפוליס. היא החלה ללמוד מדעי החינוך עם מחשבה על עתיד בהוראה. ב-1937 התחתנה תוך החלטה לעלות לארץ ישראל.

מלחמת העולם השנייה שפרצה דחתה את העלייה ל-1947. שנים אלו היו שנים של פעילות תנועתית של סעדיה ופעילות ענפה של איילה – היא הקימה משפחה – ילדה את אהוד, יהודה ואילנה, ניהלה משק בית והשלימה את לימודיה האוניברסיטאיים.

כדי לעלות לארץ, הפליגה המשפחה כתיירים למזרח התיכון ובחיפה “נעלמו”. כשהגיעו לארץ ישראל עברו לכפר בלום. קורותיה של אילה בכפר בלום מ-1947 ואילך משקפות את כל בעיות הקליטה של עולים חדשים. היא הגיעה להוראה רק לאחר שנים קשות של עבודות שונות בקבוץ, לאל שום תלונה. תמיד בחיוך על הפנים. לאחר שליחות בארה”ב, בה רכשה תואר מוסמך בהוראה, התרכזה אילה בטיפול ובעזרה לתלמידים הסובלים מדיסלקציה. היא התמחתה בהוראת אנגלית ולימוד ילדים עם קשיי למידה. כאשר הגיעה לגמלאות המשיכה ללמד תלמידים באופן פרטני עם דגש על עזרה מיוחדת לכל תלמיד – עד שהמחלה גברה עליה והיא נאלצה לוותר על ההוראה.

היא נפטרה בגיל 87 ולה עשרה נכדים ושישה נינים.

יהי זכרה ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן