ישראלי אליעזר

03.03.1998 – 16.08.1917
 

נולד בלטביה, בעיר רז’יצה, בגיל 6 הצטרף לתנועת נוער ציונית חלוצית – נצ”ח, והמשיך בפעילות תנועתית עד גיל 16. אז יצא להכשרה – בעיקר חקלאית, לקראת העלייה ארצה.

עלה לארץ בעלייה בלתי לגאלית בתאריך 19.1.1939, והצטרף לקבוץ אנגלו-בלטי, שהתיישב באופן זמני כפלוגת עבודה במושבה בנימינה. תוך זמן קצר התחיל לעבוד בחקלאות אצל איכר במושבה. בשנת 1940 יצא להכשרה לרפת בכפר גלעדי, ובאמצע שנת 1941 הקים את הרפת על הגבעה, עם פרה אחת ועגלה אחת שהיא המליטה. התנאים היו קשים מאוד, והחליבה פעמיים ביום הייתה בידיים.

כאשר הוקמו רפתות נוספות באזור, התחיל בפעולה אזורית. היות והגליל רחוק מאוד מכל מרכז, היה צורך לדאוג לשירותים החיוניים ביותר לקיום ולהתפתחות הענף.

במסגרת הוועדה האזורית ארגנו ימי עיון לקורסים לרפתנים הצעירים, שהיו לתועלת רבה בהתפתחות הרפתות באזור. ביולי 1953 נבחר באספה השנתית של “החקלאות” – האגודה היחידה בארץ המספקת שירותים וטרינרים לכל סוגי המקנה – להנהלת האגודה, והמשיך בפעילות המוסד במשך 30 שנה, כ”זקן” החברים.

לאחר השתלמות מקצועית בארה”ב פיתח והרחיב מאוד את השירות לרפתנים בתחום מכוני החליבה ומחלות העטין.

בשנת 1986 נאלץ לצמצם את פעילותו בעקבות בעיות בריאות, אולם, המשיך לטפל במשקי הגליל העליון גם אחרי גיל שבעים. על תרומתו לרפתני הגליל העליון בפרט, ורפת החלב בארץ בכלל, זכה להוקרה מטעם המועצה האזורית, שהעניקה לו בשנת 1987 את אות “יקיר הגליל”.

יחד עם פעילותו ותרומתו הברוכה בתחום רפת החלב בארץ, היה אליעזר פעיל מאוד בקבוץ. היה חבר בוועדות שונות, והיה פעיל בתחום התרבותי והחברתי.

בשנים האחרונות, כאשר פגעה בו מחלה קשה, המשיך לתרום לחברה והפעיל את דיירי בית כסיף בפעילות גופנית, למרות הקשיים. הוא נאבק במחלה ככל יכולתו, והמשיך ליצור ולפעול גם בשלביה האחרונים של המחלה.

היה איש משפחה למופת, בעל, אבא וסבא מסור ביותר.

יהי זכרו ברוך

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן