בהט אסתר

 
09.07.2014 – 14.12.1924

אסתר נולדה בדבינסק שבלטביה בשנת 1918, להוריה הרצל ולאה גמזו. בעיר היו בתי ספר בלשון העברית וגם ביידיש. היה גם בית ספר יהודי בלשון הרוסית. בדבינסק היו חיי תרבות וחברה ערים ותוססים. הייתה גם פעילות ציונית רחבה. בגיל ארבע נפטר אביה ונשארו שלוש בנות ושני אחים. האם הייתה בהריון עם אח נוסף. היה צורך להירתם לעזרת הבית ולעזור בקיום המשפחה. הייתה לאם חנות, ובני המשפחה עזרו בנות.

בגיל שש התחילה ללמוד בבית הספר בלשון הרוסית, שם סיימה את בית הספר היסודי, ועברת לגימנסיה בשלון העברית. בגיל 14 נכנסה לתנועת הנוער השומר הצעיר – “נצח”. אסתר נתקלה באנטישמיות בעיר ובמודעות מעליבות כלפי היהודים. זה היה אחד הגורמים ששכנעו אותה שצריך לעלות לארץ. אסתר וסיימה את לימודיה בשנת 1935. אחר כך למדה שנתיים אחות גניקולוגית ועבדה בבית חולים בעיר כאחות . בתנועה פגשה את מיכאל, כאשר הגיע לדבינסק כמדריך והם פעלו הרבה ביחד.

עם פרוץ מלחמת העולם נכנסו הסובייטים ללטביה. כל התנועות הציוניות נסגרו. החברים התחילו לפעול במחתרת. מיכאל עבר לפעול בריגה. הם שכרו דירה ביחד והחליטו להתחתן. מחוסר ברירה התחתנו בחתונה אזרחית. ברגע האחרון הצליחו לברוח לפנים ברית המועצות. התחיל גל נדודים של חמש שנים בסיביר הרחוקה. אסתר קיבלה עבודה במפעל, והצליחה להביא אליה את משפחתה ומשפחתו של מיכאל.

לאחר המלחמה שבו לריגה. משם עברו לגרמניה שם שהו שנתיים ומחצה בתוך שארית הפליטה. לארץ עלתה בשנת 1948 באוניה אין דבר, בימי ההפוגה הראשונה של מלחמת השחרור. חברים מקיבוץ כפר-בלום באו ולקחו אותם לקיבוץ, כאשר הילדים היו בפינוי בבנימינה. 

תנאי המגורים בקיבוץ היו קשים, לא היו מדרכות, וקשה היה ללכת בבוץ. ילדיה נולדו בצריף. למשפחת בהט נולדו 3 ילדים, אהרון (אריק), לאה ועמוס.

אסתר עבדה בבתי ילדים ובמחסן הבגדים והשתתפה בועדות שונות: ועדת בתי ילדים, ועדת קליטה, ועוד.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן