פאר אסתר

 
17.7.2004 – 19.9.1913
אסתר נולדה בעיר רגנסבורג שבגרמניה ב 1913, להוריה, לאורה וזיגפריד גרינהוט. קראו לה תיאה, על שם סבתה. אחריה נולד אחיה אלפרד-שמואל. הייתה לה ילדות מאושרת, עם חברות. המשפחה הגדולה הייתה יהודית ציונית, עם תרבות אירופית, ובראשם הסבא, שגר בבית גדול על שפת הדנובה. אסתר למדה בגימנסיה כללית, עם מורות שרובן נזירות, וקיבלה השכלה רחבה – אירופית, שכללה מוזיקה, ציור, שפות ועוד. 
עם סיום לימודיה, ב 1933, התכוונה ללמוד שפות באוניברסיטה, אך עם עלות היטלר לשלטון, החלו ניצני האפליה נגד יהודים, והוריה שלחו אותה לאנגליה, ללמוד ולגור אצל קרובי משפחה. שם התוודעה לתנועת “הבונים” והצטרפה אליהם, למשך שלוש שנים.
ב 1936 עלתה לארץ במסגרת הגרעין האנגלי. כל עוד ניתן לה עמדה בקשר עם הוריה ואחיה, שהתכוונו לעלות ארצה. בדרכה לארץ, בטריאסט, הצליחה אמה לבקרה. הייתה זו פרידה עצובה. זמן לא רב אחר פרוץ המלחמה אבדו עקבותיהם, ורק בתום המלחמה נודע לה שהובלו לטריזיינשטדט, ומשם לאוושויץ.
עם הגרעין האנגלי הגיעה לקבוצת כינרת, ומשם לאפיקים, שם פגשה את שאול. באפיקים נוסד הגרעין האנגלו-בלטי, שהקים את קבוץ נעמה בעמק החולה, ושמו הוסב לכפר בלום. כאן נולדו ילדיה – רוני ואילן.
אסתר עבדה בתחילה בשדה, במרפאה, כמטפלת, ובמלחמת השחרור – כמזכירת הקבוץ. ב 1950 יצאה בעקבות שאול עם הילדים ללונדון, לשליחות “הבונים” ו”החלוץ הצעיר”. היא לימדה שם עברית, והייתה פעילה בארגוני נשים.
עם שובה החלה בעבודתה החינוכית, שבה המשיכה שנים רבות, כמחנכת של חברות נוער וכיתות בית הספר היסודי, וכמורה למקצועות הומניסטים.
בשנים 1970-1969 הייתה עם שאול בשליחות בניו יורק  Kibbutz Alia Desk.
במשך שנות חייה בקבוץ הייתה פעילה בוועדות רבות, ערכה שנים רבות את עלון הקבוץ, הייתה חברת מזכירות התנועה, וחברה בוועדת החינוך של “האיחוד”.
ביתה היה פתוח וחברים באו להיפגש ולשוחח. גם בתקופה האחרונה, בחולייה, הייתה מתעניינת בשלומם של הבאים לבקרה, ונשארה בביתה, ביחד עם שאול, ובטיפולו.
יהי זכרה ברוך.
 
 
 
 
 
 
התחבר אל האתר
דילוג לתוכן