פלדשו אריק

 
31.8.2005 – 09.12.1919
אריק נולד בווינה, אוסטריה. משפחתו הייתה בת ארבעה נפשות – ההורים ושני בנים, אריק היה הבכור. להורים הייתה חנות גדולה של מעדנים. סבו וסבתו היו אדוקים מאד, אך  ההורים ניהלו אורח חיים חילוני. בבית חגגו רק את החגים “הגדולים” – ראש השנה ויום הכיפורים, סוכות ופסח. בילדים טיפלו אומנות לא יהודיות, והחינוך היום-יומי שקיבלו היה ממש נוצרי. פעם בשבוע היה בא מורה הביתה ללמד אותם קצת תפילות. מדי יום ששי הייתה מגיעה סבתא עם שקית סוכריות ו”מפתה” את הילדים ללכת לבית הכנסת. האב היה חבר במפלגת פועלי-ציון, אך בעצם היה “ציוני-סלוני” ועל עלייה לא חשב. 
באזור מגורי המשפחה לא הרגישו באנטישמיות. אולם,  עם סיום הלימודים בתיכון ובחינות הבגרות, עלה היטלר לשלטון. החנות נלקחה מהמשפחה, והם נאלצו לחיות מחסכונות. להורים הייתה אשרת כניסה לאמריקה, אבל בגלל היותם ילידי פולין הצטרכו להמתין, הפסידו את תורם והגיעו לבסוף למחנה ריכוז בטריזיאנשטט. 
לאריק הייתה אשרת כניסה לאמריקה. אחיו הצעיר הספיק להגיע ארצה עם עליית הנוער, ונקלט בבית-הספר בקיבוץ יגור. 
בדרכו לאמריקה עבר באנגליה, ושם הוכנס למחנה המתנה. כאשר נכבשו הולנד ובלגיה, הועברו כל “נתיני” גרמניה ואוסטריה למחנה שבויים בקנדה, שם שהה  
ארבע שנים. בתום המלחמה, ב 1946, חזר לאנגליה. בזמן השבי, המצוקה והמפגש הקרוב עם הגרמנים, התעורר בו הרגש היהודי. אריק  נכנס לעבוד בק.ק.ל במשרד והסתובב בין שליחי “הבונים”. הוא עבר להכשרה עירונית ואחר כך להכשרה חקלאית של “הבונים”. שם נפגש עם שושנה, אשתו לעתיד, ויחד הגיעו לכפר-בלום. במשק עבד בגן הירק, במכון המים, מכון החשמל, “הדק” – ומסר את כל ה”חובות”, כנדרש מחבר.
כאשר חלה, נחלש בהדרגה, והיה הראשון שקיבל אופנים על שלושה גלגלים, ואחר כך 24 שנים על כסא גלגלים. היו לו ידי זהב וראש מבריק והיה ממציא ובונה ומשפר כל מה שהיה אפשר. היה חכם, בעל ידע עולם וחוש הומור מדהים. הוא היה מתלוצץ על חולשותיו ומפזר מיד את תחושת המבוכה של האדם לידו. 
יחד עם שושנה הקים משפחה לתפארת, והמשיך לדאוג לכל אחד ואחד מבני המשפחה עד ימיו האחרונים.
יהי זכרו ברוך.
התחבר אל האתר
דילוג לתוכן