לשנר ארי

16.3.1948 – 08.04.1915

בן חנה ופסח

 

נולד ברובע ברוקלין שבעיר ניו-יורק, באזור מאוכלס כולו יהודים. את ראשית ימיו בילה כמעט רק בין יהודים – בבית הספר וב”סיטי קולג'” של ניו-יורק, שם התמחה במדעי החברה. את ערכי הציונות הסוציאליסטית ספג בבית, ובגיל צעיר הצטרף לנוער פועלי ציון, שממנו צמחה בראשית שנות השלושים תנועת “הבונים”. בתנועה מילא תפקידים רבים – מדריך, מרכז סניף בערי שדה שונות, מרכז מחנות קיץ, עורך עיתון השכבה הצעירה, חבר המרכז. הוא היה מדריך ומחנך בחסד, מהבולטים שבין בוניה ומעצבי דמותה של התנועה.

בשנת 1939 היו ארי ושרלי מועמדים לעלייה, אך פרצה המלחמה וכל הדרכים נסתמו. ארי יצא לחוות ההכשרה של “החלוץ”, אחר כך חזר לריכוז פעולת התנועה בניו יורק, ועם כניסת ארצות הברית למלחמה התנדב לצי המסחרי כקצין אלחוט. עד סוף המלחמה התגלגל על פני הימים, ואז חזר לניו יורק והצטרף לצוות הארגוני של המוסד לעלייה (עלייה ב’). תפקידו היה לגייס צוותי מתנדבים לאניות שנרכשו בארצות הברית וצורפו לצי המעפילים. הוא גייס את המתנדבים לשתי אניות המעפילים הראשונות שנרכשו בארצות הברית, ובין האחרים גייס גם את עצמו. אנייתו יצאה את ניו יורק בפסח 1946 והפכה לאניית המעפילים “הגנה”. היא הפליגה פעמיים – פעם מצרפת ופעם מיוגוסלביה. בפעם השנייה נפלה האנייה בידי האנגלים, אך הצוות הוגנב ארצה, וכך הגיע ארי לכפר בלום באוגוסט 1946. כאן חיכתה לו משפחתו – האישה והתינוקת.

קליטתו הייתה לא קלה. לא תמיד עמדו לו כוחותיו הפיסיים בתנאי העבודה והאקלים הקשים, אך בעיקר העיקו עליו התלבטויותיו – על הקבוץ, על הפרט בקבוץ, על פרטיותו הוא ועל חירותו האישית. אך מי שהכיר את ארי ידע שזהו טיבו: להתלבט, להביע את ספקנותו ברבים, להטיל ספק הן בדרך בה בחר והן בכוחותיו הוא – ולהמשיך ללכת.

אך הרבה לא יצא לו להמשיך. ב-16 במרץ 1948, בשעות הבוקר המאוחרות, עבד ארי כחשמלאי ותוך כדי עבודתו עלה לצורך תיקון על אחד מעמודי החשמל של גדר המשק. על העמוד פגע בו כדור קטלני, שנורה מגבעה בכפר צלחיה שמעבר לירדן.

הכדור פגע בריאתו, וכעבור שעה קלה הוא מת. בן 33 היה.

במותו איבד הקבוץ דמות מוסרית, בעלת יכולת חינוכית גדולה, שלא הספיקה להתגלות במלוא אונה.

יהי זכרו ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן