אביר בלה

24.6.2011 – 10.12.1918

נולדה בלטביה, בדבינסק ב- 1918 למשפחה יהודית מסורתית. סבה יעקב, היה רבי והיה לו “חדר” גדול עם תלמידים רבים. אמה נהגה לשבת תחת השולחן במהלך הלימודים ולהקשיב לדברי תורה. את הדברים שלמדה, דאגה להעביר לילדיה מאוחר יותר. במשפחתה של אמה היו שישה ילדים. להוריה, מנחם ואלה, לבית חפץ, הייתה הבת השנייה. אביה מנחם, היה בעל מלאכה, פחח, והיה המפרנס היחידי. המשפחה הייתה מלוכדת. האב שמר על כל המצוות והקפיד שגם הילדים ילכו בדרכיו. חגגו את כל החגים היהודיים. האב התפלל והלך לבית הכנסת. בשבת, אחר הארוחה, היה “נעלם”. הוא היה הולך לראות את תחרות הכדורגל של הקבוצה היהודית – דיסק.

בדבינסק הייתה אוכלוסייה יהודית גדולה והעירייה החזיקה חמישה בתי ספר יהודיים. כשהתאפשר לה ללמוד התיכון, הייתה המאושרת באדם ולצד הלימודים עזרה ככל האפשר בפרנסת המשפחה.

התנועה הציונית, ובעיקר תנועות הנוער היו חזקות מאוד בעיר וכללו את רוב הילדים והנוער. ב-1935 יצאה להכשרה עם קבוצה קטנה בעיירה גרמנית טיפוסית: ילגבה. הקבוצה עסקה ב”כיבוש עבודה”. לאחר שנתיים עברה לריגה להכשרה בקיבוץ “גינוסר”. ב-17 ביוני 1940 נכנסו הסובייטים ללטבייה. בלה, עם קבוצה של 13 חברים מההכשרה, ברחה מהרוסים והגיעה לאורל. התנאים היו קשים מאוד, אך בלה וחברותיה למדו לנצל כל הזדמנות כדי לשרוד בכבוד ואפילו להתקדם.

היציאה מרוסיה לפולין מיד אחר המלחמה ב- 1946 הייתה הצעד הראשון לקראת עלייה לארץ. אנשי “הבריחה” מתנועת נח”ם – נוער חלוצי לוחם, העבירו אותה למקומות שונים בפולין. משם יצאה לכיוון גרמניה לאיזור החסות האמריקאי, דרך צ’כיה ואוסטריה. בכפר גרמני, לוסאו הקימו קיבוץ הכשרה. שם פגשה את מאיר, בשנת 1946, והקימה איתו משפחה. בתחילת 1947 עלתה על אוניית המעפילים ארלוזורוב. מאיר הגיע מספר חודשים אחריה, בדצמבר 1947.

מיום הגיעה ארצה הייתה חברה בקיבוץ כפר בלום, הו נולדו וגדלו שלושת ילדיה. הייתה דעתנית בענייני המשק, ופעילה מאוד מבחינה חברתית. כל השנים עבדה במתפרה והצטיינה בתחום זה.

לפני מספר שנים חלתה, ומאז חיה בבית אבות.

יהי זכרה ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן