יעקובסון ברוך (בורקה)

18.05.1941 – 16.03.1916
 

בן פרידה ומנדל

ברוך יעקובסון נולד בעיצומה של מלחמת העולם הראשונה למשפחה יהודית ברוסיה, שידעה את כל ייסורי “היהודי הנודד” על סבלות – דרך, תלאות מלחמה וייסורי מחלות ועוני. בגיל רך עמלה האם האלמנה קשות, כדי להקים בית ולקיים את שלושת בניה, שבורקה היה הצעיר בהם.

לאט לאט מתבססת המשפחה במקומה החדש, בריגה, ובהגיעו לגיל 10-11 מוצא בורקה את דרכו לסניף התנועה המקומי. מהר מאוד נתגלה במלוא חיוניותו כשהוא במרכז כל פעולה ופעילות תנועתית. כעבור מספר שנים היה בורקה לאחד המדריכים המוצלחים והאהובים ביותר. חיצוניותו המלבבת וקולו הערב והחזק הפכו אותו עד מהרה למרכז כל חבורה אליה נקלע.

לאחר תקופת הכשרה חקלאית בחווה ליד ריגה (יוגלה) עולה בורקה לארץ בשנת 1938 – עם הראשונים בקבוצת הגרעין האנגלו-בלטי באפיקים. עם המעבר לעצמאות בבנימינה נמצא בורקה במרכז כל העניינים של הקבוץ הצעיר, ממלא תפקידים רבים, לרבות מזכיר מועצת הפועלים המקומית, כשהוא, הצעיר בחבורה, רוכש אמונם של כל הפועלים בכישרון הנהגתו.

בורקה היה בין ראשוני הקבוצה במטולה וגם שם תפס מקום מרכזי בחברה ובעבודה. בשנת 1940, עם הקמת היחידה הימית הראשונה הפלמ”ח – הפלי”ם, התגייס בורקה ליחידה זו.

מתוך יחידה זו נבחרו עשרים ושלושה בחורים למשימה מיוחדת בחופי לבנון (“כ”ג יורדי הסירה”). מפעולה זו לא שב אף אחד, ובורקה ביניהם. בן 25 היה בצאתו.

מעמודי-התווך של ימי הבראשית שלנו, אותם ימי בראשית, בהם החל להתרקם חלומו-חלומנו – ההתיישבות בגליל.

 

היה אחד כזה ביננו

רחב השכם,

עז המצח,

ואיננו – – –

יהי זכרו ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן