ברמן אסתר

אסתר ברמן –
אסתר נולדה בחורף 1924 בספרד, למשפחה יהודית מבוססת ושורשית. המשפחה הצליחה לעבור את תלאות מלחמת העולם הראשונה, אבל המערבולת הרצחנית שטלטלה את העולם במחצית הראשונה של המאה ה 20 לא פסחה גם על משפחתה. מלחמת האזרחים העקובה מדם בספרד, ומלחמת העולם השנייה שאחריה, חבטו וריסקו את משפחתה והרגו את כל בניה. נשארו רק אסתר, אחותה ציונה, והאם המבוגרת מרסדס.
אסתר התחתנה עם קצין אמריקאי בשם רויי ווב. והם הצטרפו אל אחותה ציונה, שכבר הגיעה לארץ. בארץ השתכנו בקיבוץ כפר בלום, רויי עזב לאמריקה, ואסתר נשארה בקיבוץ, עם תינוק.
לבדה, ודי אבודה, כשילד קטן אוחז בידה, פגשה אסתר את מקסי, והוא עטף אותה בחום ואהבה, והתייחס אליה בכבוד ובנאמנות. היא הייתה מלכתו. באותה תקופה נכנסו חייה של אסתר סוף סוף אל תוך מסלול שקט, קבוע ומוגן. בכפר בלום ילדה עוד שלושה ילדים, ולמרות קשיי התקופה ומכת הלינה המשותפת, הצליחה להשקיע ולדאוג לגידול וטיפוח ילדיה.
אמא הייתה אשת בית. הבית ופינת הדשא שסביבו, ועץ האבוקדו הגדול היו מרכז עולמה. היא שמרה באדיקות על פרטיותה ועל הלכות בית אביה. בתקופה שבה לא חשבו בקיבוץ על כשרות עשתה אמא הכל כדי להפריד בין בשר וחלב, וכולנו למדנו לכבד את רצונה, ולהפריד בין כלי הבית.
כשנולד אדם, הנכד הבכור במשפחה, לא היה אדם מאושר מאסתר, ובגאווה נשאה אותו וטיילה בשבילי הקיבוץ. מאותו הרגע הפכה לסבתא, וכזו נשארה עד היום.
המשפחה התרחבה, ונולדו עוד נכדים. כשסבא מקסי התחיל לדעוך, אסתר הייתה שם בשבילו. כאשר נפטר נפער חלל גדול בתא המשפחתי. אחר כך נפטרה גם דודה ציונה. אסתר נפלה, והליכתה נהפכה מוגבלת.
כאשר כלו כוחותיה, עברה לבית כסיף, וכעבור זמן קצר נפטרה.
הניחה משפחה גדולה ואוהבת.
יהי זכרה ברוך!

 

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן