ברנדל שטוקמן

08.05.1990 – 15.05.1916
 

בריינדל שטוקמן לבית קריסטל נולדה בלטביה בעיירה קטנה ורקליאן למשפחה יהודית שורשית, שהדת והמסורת קבעו את אורח חייהם. אביה היה חייט. הפרנסה בזמן ההוא היה די בדוחק, לכן נרתמו הילדים באופן טבעי מגיל צעיר לעבודה למען לעזור לפרנסת המשפחה. בריינדל התחילה, אחרי גמר הלימודים בבית הספר היסודי בשפת האידיש, לעבוד כזבנית בחנות גדולה. עם כיבוש לטביה על ידי הנאצים, היא הצליחה יחד עם אחותה לברוח מרוסיה לאזור אוזבקיסטאן, בו הן חיו בצמצום ארבע שנים. עם גמר המלחמה מתערבת היא בין פליטי פולין.

יחד עם הזרם של שארית הפליטה מתחילה היא בנדודים דרך אוסטריה, גרמניה וצרפת לכיוון ארץ ישראל. אי שם בדרכים היא מכירה את אריה והם קושרים את חייהם יחד. בתחילת 1948 הם מגיעים באניית המעפילים הרעועה “פאביה” לחוף מבטחים, בארץ. המשפחה מתיישבת בנוה-חיים, ויותר מאוחר עוברים לחיפה. מחליטים ללכת לקבוץ ומגיעים לכפר גלעדי. אחרי תקופה מסוימת עוברים לכפר בלום ובונים כאן את ביתם יחד עם שתי הבנות, מאשה ושולה.

בריינדל משתלבת בעבודה, בתחילה בבתי הילדים, אחר כך היא מצטרפת לצוות של מחסן הילדים, ושם היא מתמידה עד יומה האחרון. היא הייתה מגיעה יום יום לעבודה באופניה על שלושת הגלגלים, עובדת במסירות ואף פעם לא מתאוננת. בכל שנות חייה לא מתבטלת בריינדל. היא נחבאת אל הכלים ללא דרישות מיוחדות וללא ביקורת, ומשלימה עם גורלה. היא חייתה את העבר, ואפילו שפת האידיש נשארה אצלה ליום יום ולקריאה. את העידוד העיקרי היא קבלה מהבנות והנכדים, שאהבו אותה מאוד, והיו מבקרים אותה בכל הזדמנות וגרמו לה הרבה נחת.

התרגשות מיוחדת גרם לה ביקור של אחיה מלטביה לאחר שלא ראתה אותו 47 שנים. אבל זמן קצר אחרי זה נפטרה אחותה, שהייתה קשורה אליה במיוחד. זאת הייתה מכה קשה מאוד עבורה, ממנה לא התאוששה בריינדל עד יומה האחרון.

בריינדל הלכה לעולמה כמו שחייתה, בצנעה ובשקט. כך היא תישאר בזיכרונם של חבריה, ידידיה ומכריה, וגם אצל מאשה, שולה מוטל ויתר המשפחה.

יהי זכרה ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן