בנארי גיטה

21.05.2005 – 17.02.1920
 

יטה נולדה לפני 85 שנה בויז’ניץ – פולין, לאידל-לאה רוטנברג ולאלכסנדר זיסקינד קורץ, אחות לארבעה אחים ושתי אחיות, בבית דתי אדוק. עוד בילדותה עברה המשפחה מויז’ניץ לבאדן-ציי-וין, עיר המרחצאות החמים ליד וינה.

בגיל 18 (1938) השתנו חייה. הגסטאפו הודיע לקהילה היהודית בעיר שעליה לעזוב את גבולות הרייך בתוך 25 ימים. בבולמוס שנוצר השיג אבא אלכסנדר 7 סרטיפיקטים לכניסה לפלשתינה. גיטה ואחיה הצעיר, וולף, יצאו לאנגליה, ושאר בני המשפחה יצאו בחופזה לפלשתינה והשתקעו בראשון לציון.

את המלחמה הגדולה עברה בחוות “הקבוץ-הכשרה” בדיוויד-אידר-פארם, לא רחוק מלונדון. שם גם פגשה את הצעיר הממושקף מניואל פיטר – מנשה.

היא עברה את שנות המלחמה בלונדון בין אזעקה להפצצה. עם סיום המלחמה נישאו מנשה וגיטה ועלו לפלשתינה באניית עלייה ב’ “שבתאי לוינסקי”. הגיעו לכפר בלום, הצטרפו לגרעין האנגלו בלטי. אחרי שנים של אי ודאות, חרדה ונדודים, הגיעה גיטה אל המקום בו חייתה את שארית חייה עד מותה.

חיי הקבוץ לא היו קלים לה. היא התמקדה בעבודה, בבית, בילדים ובדאגה למנשה. לא היה לה קל. אבל עבור יושי, דובי ואהרוני הייתה הבית, החום האנושי והיציבות המשפחתית.

במשך 35 שנה עבדה במסירות במטבח.

מותו של מנשה היה משבר גדול עבורה. לפתע נותרה לבד. מנשה- האיש שדאגה לו, שטיפלה בו, שאהבה, משענתה היציבה – יצא באחת מחייה. אפילו הנוכחות הקרובה של בניה, כלותיה ונכדיה לא יכלה להוות תחליף לזוגיות החזקה שלה עם מנשה. מאז החלה ההידרדרות בבריאותה, בביטחונה, והחלה אותה תלות, ששנאה כל כך, באהוביה.

ביום השנה השלישי למותו של מנשה, בגד בה ליבה, והיא נפטרה ב”בית כסיף”.

יהי זכרה ברוך

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן