בן דוד גרשון

 
3.8.1913 – 25.1.2005
גרשון נולד בלימבורג שבגרמניה. במשפחה היו שלושה ילדים, גרשון ושתי אחיותיו. האב חזר חולה ממלחמת העולם הראשונה, ונפטר מייד עם שובו.  האם פרנסה וגידלה את הילדים. החינוך היה כללי-גרמני ויהודי במידה שווה. העיר הייתה נוצרית אדוקה והיו בה כנסיות רבות ומנזרים. גרשון למד בבית ספר כללי, וקיבל שיעורים ביהדות מהחזן, שמילא את מקום הרב. בקהילה היהודית שמרו על מבנה מעמדי, והתנהל מאבק בין היהדות המסורתית והליברלית, לבין השאיפה להתבולל.
כשהמשפחה עברה לברלין, כדי להתפרנס, גרשון עבד כשוליה. כשפוטר ב 1932,  הצטרף למאות אלפי המפוטרים  בגרמניה. לאחר מכן מצא עבודה זמנית.
בשנים 1934 – 1930, כשהמפלגה הנאצית גדלה והתעצמה, פוטר שוב, אך לא הבין שמצב זה נובע מיחס הנאצים ליהודים. בשבת, 24 באוגוסט, 1935, קיבל הודעה מהבנק בו עבד כשליח,  שהמשטרה מחכה לו. מבלי להבין מדוע, התייצב גרשון לפני הגסטאפו. כאשר שוחרר, ללא שום הסבר, עדיין לא קלט מה גדולה הסכנה ליהודי בגרמניה. 
ב 1937 פגש חבר יהודי ששיכנע אותו להצטרף לתנועה. כאן פגש לראשונה בחיי החקלאות והשיתוף בחווה החקלאית. כאשר זומן שוב לגסטאפו, הבריחה אותו התנועה לדנמרק. משם עבר לאנגליה, בה פגש את חברי הבונים ואת חברי הקבוצה שהגיעה לכפר בלום. יחד אתם עלה ארצה.
בשנת 1949 נישא לבת שבע, ונולדו אהרון, טובה ואריאלה. בת שבע נפטרה ממחלה קשה. גרשון נישא בשנית, לאהובה, שליוותה אותו במסירות ובנאמנות עד סוף חייו.
עם השנים יצא לתקופות הדרכה לארצות רחוקות: אפריקה, פרס, תאילנד, וזכה להערכה רבה מצד הממונים עליו ומצדם של האנשים אותם הדריך. הקיבוץ קיבל משם רשמים ומאמרים מאלפים.  
גרשון חזר הביתה והשתלב שוב בגידולי שדה. היה לו הרבה ניסיון והרבה ידע בגידולי שדה בכלל, ובכותנה בפרט. גם כאשר התחלפו הדורות בגידולי השדה, נלחם על מקומו בעבודה, ושנה וחצי לפני שחלה, בגיל 90,  עדיין היה נוסע על הטרקטור ומרסס. תמיד אמר: “זה מקומי וככה אני רוצה להישאר”. 
היה איש העולם הגדול ואיש משפחה חם ואוהב. לאחר מחלה קצרה הלך ואיננו, כאיש צעיר.                                        
יהי זכרו ברוך.
התחבר אל האתר
דילוג לתוכן