ליפשיץ דבורה

25.11.1977 – 20.02.1892

אמו של רפאל ליפשיץ


דבורה ליפשיץ נולדה בשנת 1892 בעיר דווינסק שבלטביה למשפחה שומרת מסורת. מחוץ לשיעורי דת, כנהוג, קיבלה השכלה כללית, למדה רוסית וגם גרמנית.

המשפחה עברה לגור בעיר רז’קנה ודבורה ניהלה את משק הבית של המשפחה. עם העברת המשפחה לריגה ב-1925, החלו חיים קשים. היא נאלצה לפרנס את המשפחה. היא פנתה למסחר זעיר וכלכלה את ילדיה בדוחק.

ב-1941, עם פרוץ מלחמת העולם השנייה, עזבה את ריגה והיגרה עם המשפחה לרוסיה בתנאי המלחמה הקשים. שם עבדה שנה בקולחוז. אחר כך עבדה בבית ספר יסודי בכפר.

כשנגמרה המלחמה, חזרה עם חלק מהמשפחה לריגה. כאשר הגיעה הבשורה שאפשר לעלות ארצה, לא פקפקה ונסעה עם שני בניה בדרך “הבריחה” הרוסית לפולין, ושם דרך הרבה תחנות ומחנות פליטים, עד שהגיעו לארץ בנובמבר 1947. את הבת שנשארה בברית המועצות היא עודדה לבקש היתר יציאה לארץ, גם בתקופה שדרישה כזאת הייתה כרוכה בסכנה למבקש.

הצטרפה עם שני בניה לקיבוץ עין-גב. במשק עבדה במטבח. הייתה ערה לכל דבר שהתרחש בקיבוץ ובארץ. היו לה הרבה ידידים בין חברי הקיבוץ ומחוצה לו. השפעתה על המשפחה הייתה גדולה מאוד, בעיקר בהתנהגותה שהייתה לדוגמה. היא נהגה להעמיק דרישות לטוהר מידות ולעשיית צדק ללא פשרות. גם על הנכדים השפיעה לא מעט. היא הייתה קשורה אליהם מאוד, ולא היססה לומר להם דבר שלא היה לפי רוחם, אם הרגישה צורך בכך.

תמיד הסתפקה במועט וחיה בצנעה, אך לזולת מוכנה הייתה לתת מעל לכוחותיה. אין פלא שרבים היו מעריציה.

יהי זכרה ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן