לוין דובה

26.09.1986 – 01.01.1884
 
אמה של בודיה ברמן


אמי דובה לוין הייתה בתו של רבי איצה’לה מפונבז’, שהיה בזמנו רב וראש ישיבה מפורסם בליטא. היא נולדה בפולניה באחוזת סבה, שם היה אביה סמוך לשולחן חמיו במשך עשר שנים. היא עוד זכרה את הפריץ הפולני אליו הייתה נוסעת עם סבא.

בגמר עשר השנים הטובות יצאו הוריה לעצמאות מטופלים בחמישה ילדים. אביה היה בהתחלה ראש ישיבת סלובודקה ובסוף התיישב בפונבז’, שם כיהן בתור רב וראש ישיבה במשך עשרים שנה עד יום מותו.

אמי גדלה באווירה דתית מאוד. אבל יחד עם זה הושפעה מבחורי הישיבה שאכלו על שולחנם, מהם שמעה על הציונות והסוציאליזם. נדבקה בזה ובגיל 18 עזבה את בית אביה ואת דרך חייו, והתחילה את חייה מחדש. היא למדה ועבדה, גמרה את הגימנסיה בתור אקסטרנית והמשיכה ללמוד הוראה.

בשנת 1913 התחתנו הורי ובנו את ביתם בריגה. אמי הייתה כל חייה לעזר כנגד לאבי, עמדה מבוקר עד ערב בחנות וניהלה את כל העסק. כל חייה הייתה אישה עובדת, ועם זה הצליחה לנהל בית חם, לגדל אותנו באווירה תרבותית וציונית. תמיד הלכה לקראתנו ולא הפריעה לנו בדרכנו.

הודות למרצה ושכלה הצליחה לעזוב את לטביה בעוד מועד ולהצטרף אלינו בארץ. גם בארץ המשיכה אמי לעבוד. היא הייתה מעורה בחיי הארץ, ידעה את השפה העברית על בוריה (עוד מבית אביה) וחייתה פה בארץ חיי תרבות רבי תוכן.

פעמיים בשנה היו הורי מבקרים את ילדיהם בגליל, והם לוו את חיי הקיבוץ בכל שלביהם. לבסוף הצטרפו אלינו בהיותם זקנים מאוד.

אמא נפטרה בשנת 1968.

יהי זכרה ברוך.

 
התחבר אל האתר
דילוג לתוכן