ויינשטיין דוד

12.03.1997 – 15.10.1915
 

דוד נולד ביוגוסלביה ב-1915. שם הצטרף לתנועת “החלוץ”, שקיימה פעולת הכשרת צעירים באופן יסודי בענפי עבודה שונים: חשמל, סנדלרות, דייג ימי וחקלאות אצל בעל משק חקלאי יהודי בענפי כרם ועצי פרי. דוד היה חבר ב”החלוץ” שש שנים, ובהכשרה שלוש שנים. כבר שם הצטיין דוד והתבלט כגבוה, חסון ומצטיין בעבודה. על פי מסכת חייו העשירה כאן בארץ ובקבוץ ניתן להגדירו כאחד מאלה ש”על כמותם נבנית מדינה וחברה”. כל מסכת חייו מלווה פעילות ומסירות בעבודה, בוועדות השונות, ובשרות ועזרה לאחרים.

עם בואו לקבוץ לקח חלק פעיל בפעילות הביטחונית, וכמעט בכל הפעולות הצבאיות בגליל במלחמת העצמאות. והרשימה ארוכה. בבנימינה, מיד עם בואו, עבד במחצבה, ואף שימש תקופת מה יחד עם בורקה כשומר ראש בלשכת העבודה של נתן, נגד התפרצויות של מחוסרי עבודה. היה פעיל בוועדות ככל שהוצעו לו: קליטה, עבודה (גם סדרן עבודה), שיכון, אספקה וביטחון.

ב-1945 נישא לשושנה, וביחד הקימו משפחה לתפארת. עם פרוץ מלחמת העצמאות התגייס כנוטר והעמיד עצמו לרשות כוחות הביטחון. תחילה כמלווה שירות למשקים באזורנו, ובתוכם כפר בלום כמובן. נסיעות אלו לוו ביריות וחילופי אש. דוד השתתף גם בפעולות של כוחות הפלמ”ח במצודת הכוח. לאחר שלוש התקפות, שעלו ב-28 קורבנות, השתתף בהורדת ילדי מנרה, במבצע לילי, אל כפר גלעדי.

בגמר המלחמה חזר דוד בעיקר לעבודה בטרקטור ואחר כך לסנדלריה. יחד עם ירחמיאל סונדק ז”ל השתתף בניסוי המעניין לגדל נוטריות במשק, ואז עבר למפעל החשוב בחייו – תפקיד הסניטר. לא רבים היו להוטים אחרי מקצוע זה. אך כמי שחי וסבל ממלריה, ידע והבין את חשיבות הבריאות הסביבתית. בעבודתו זו אף זכה ב”פרס הרצפלד”.

דוד היה איש משפחה למופת, מסור ואוהב. במלחמת יום הכיפורים שכל את בנו גדעון, מכה ממנה לא התאושש. יחד עם זאת המשיך בעבודתו ובחייו בגישה חיובית ומלאת הומור, ששבו את לב כל מכיריו ומוקיריו הרבים.

יהי זכרו ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן