ולר דוד

 
31.12.2007 – 13.5.1924 
נולד בשנת 1924 בפולניה, בעיר סניטין להוריו אסתר ומשה. ילדותו עברה בעיירה סניטין עד גיל 14. בבית דיברו יידיש ומחוצה לו פולנית. בבית הספר למדו לדבר פולנית. הייתה לו אחות קטנה בשם דבורה. האב עסק במסחר, והאם הייתה תופרת ועקרת בית. 
בילדותו למד בבית הספר רוטשילד. זה היה בית ספר מעורב של יהודים וגויים. הייתה עוינות בין היהודים לגויים. בכל ההפסקות היו מריבות בין הילדים היהודים לבין הגויים. הנוער היהודי היה שייך בדרך כלל לאיזושהי תנועה ציונית. דוד היה בתנועה ששמה “גורדוניה”. היו מתאספים בערבים לשעה או שעתיים, ובשבתות. בימי שישי היו קבלות שבת, שאורגנו על ידי המדריכים הגדולים. 
התחביב העיקרי של דוד היה ציור. היה מצייר דמויות של מנהיגים. את בר המצוה שלו חגגו בחדר, היכן שלמדו תורה. לימדו אותו את פרשת השבוע, שמו לו תפילין, אותם הניח כל בוקר על הראש והיד לפני שהלך לבית הספר. בכל חג היו הולכים לבית הכנסת ומתפללים עד הצהריים. החג האהוב על משפחתו היה שמחת תורה. הילדים היו מקבלים ממתקים, והמבוגרים היו שותים בירה ואוכלים פול. בשבת לא הייו הולכים לבית הכנסת, אבל לא הדליקו אש בשבת (בתנור, למשל), כמו כל היהודים האחרים. משפחתו לא הייתה דתית, אך שמרו על המסורת היהודית. הוריו היו בתנועה הציונית ושאפו להגיע לארץ ישראל, אך שאיפתם זו לא התקיימה, מפני שפרצה מלחמת העולם השניה. 
כשפרצה מלחמת העולם השניה ברח עם דודו לרוסיה. בגלל התקדמות הגרמנים נאלצו לברוח לעומקה של רוסיה, עד שהגיעו לאסיה המרכזית. שם נשארו עד סוף המלחמה. הוריו ואחותו נשארו בפולניה, היות ולא חשבו שהמלחמה תימשך כל כך הרבה זמן. הגרמנים נכנסו לעיירה שלהם והוציאו את כל היהודים להורג בחורשה, לא רחוק מן העיירה. דוד חזר לעיירה לאחר המלחמה, וכשלא מצא איש ממשפחתו החליט לעלות ארצה. בדרכו לארץ הצטרף להכשרה בגרמניה, והתחתן עם אלה. הם הגיעו לארץ באניה “טירת צבי”, אך האנגלים תפסו את המעפילים והעבירו אותם לקפריסין, לאחר שנה בקפריסין – הגיעו לכפר בלום ב 1948. דוד הפך לחיל מילואים, ובמלחמת ששת הימים ישב בשפך הירדן, מול העמדות הסוריות.
 
מהיום הראשון בכפר-בלום עבד בנגריה, ואחרי עשרות שנים עבד בתחזוקה בבית הארחה. אהב מאד את הקבוץ. כאן הקים משפחה מחדש, בת חמישה ילדים, לאחר שכל משפחתו נספתה בשואה. היה איש משפחה מסור ונאמן. 
השאיר בנים ובנות, נכדים ונכדות ונין.
יהי זכרו ברוך!
התחבר אל האתר
דילוג לתוכן