נוה דוד

02.06.2003 – 03.06.1922
 

דוד בא מרקע יהודי מסורתי, והיה “התינוק” במשפחתו, שגרה בשכונת העוני של מנצ’סטר. הוא למד בבית ספר התיכון במנצ’סטר, בית ספר גדול ויוקרתי, שהכיל 1,300 תלמידים. מהיום הראשון בבית הספר קיבל דוד נביצקי את הכינוי “נבי”. הוא זכה במלגה ללמוד בבית ספר יוקרתי זה. ביתו היה קטן, מוקם מעל בית מלאכה לתיקון נעליים, מקור הפרנסה של אביו. אביו היה איש שקט ועניו, ואומן אמתי במקצועו. בביתו שמעל, התנאים היו צפופים מאוד, אך האנשים היו לבביים וחמים. לדוד היו – אחות חנה ואח איק.

במרוצת הזמן הצטרף לתנועת הנוער היהודי ציוני בשם “הבונים”. נבי היה מעשי מאוד, והתברך בידי זהב. לפני שהצטרף לחוות ההכשרה “גורזי לייז” באנגליה, עבד בחברת הנדסה גדולה. בהכשרה היה מאוד פעיל ואחראי. היה סדרן עבודה, התעסק בענייני תרבות והיה מזמין מרצים מבחוץ.

כשפרצה מלחמת העולם השנייה נבי נשאר בהכשרה. ב-1946 הוא עמד לעלות ארצה דרך עלייה ב’ והגיע לקפריסין. שם עסק בפעילות ביטחונית בהנחיית “ההגנה”. כששוחרר מקפריסין הגיע לכפר בלום עם הקבוצה האנגלית. דוד היה מאוד כישרוני. היה גם נגר, גם חשמלאי, וזמן ממושך מא”ז. הוא יזם מבצע מיוחד – בניית כונניות בבתים של הוותיקים, לכל אחד לפי בקשתו. הוא היה גם משורר, ואפילו קיבל פרס מעמותת המשוררים (באנגלית) בארץ. בקבוץ עבד במטע ואחר כך בחשמליה. הרבה להתעניין בבעיות שהעסיקו את חברי הקבוץ במשך השנים, ופרסם את דעותיו מעל דפי עיתון הקבוץ.

כאשר התחתן לראשונה, עבר לכפר הנשיא, שם נולד בנו גדעון. לכפר בלום חזר לאחר גירושיו, וכאן הקים משפחה חדשה עם ריטה. נישואיו לריטה היו טובים ומאושרים. בכפר בלום נולד בנם אילן.

בשנותיו האחרונות הרבה לנסוע ל”בית וותיקי הגליל” והיה פעיל מאוד מבחינה חברתית. לאחר מותה של אשתו האהובה ריטה, עבר ל”בית כסיף”, ושם נשאר עד מותו.

יהי זכרו ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן