הדסה צורן

28.11.1968 – 06.05.1920
 
הדסה צורן נולדה וצמחה מתוך ה”איסט-אנד” של לונדון, לבה של יהדות אנגליה, שם ספגה את הזהות היהודית ואת האהבה לעמה, שהביאו אותה יותר מאוחר לארץ ישראל. עוד בילדותה התקשרה עם חוג חברים קרובים, שהגו והקימו לראשונה באנגליה את הרעיון של תנועה חלוצית. הדסה רתמה את עצמה לפעולה החינוכית בנוער של “הבונים”. עבודת החינוך עניינה אותה מאוד, ויותר מאוחר היא עבדה פרק זמן במעון לילדים. בעבודה במעון ראתה הכשרה לקראת חייה בקבוץ.

אבל, עם פרוץ מלחמת העולם השנייה נהפכו כל התוכניות. בזמן ההפצצות הכבדות על לונדון, נשרפו ונחרבו חלקים גדולים מה”איסט-אנד”. כל ילדי לונדון פונו לכפרים ולעיירות השדה, ביניהם אלפי ילדים יהודים שמצאו מקלט אצל משפחות נוצריות, רחוקים מאוד מכל זכר של חיי יהודים. התנועה יזמה והקימה מרכזי מקלט לילדים יהודים בשלוש ערים במערב אנגליה. הדסה לא איחרה להיענות לאתגר החדש. היא הפכה ל”אם הבית” באחד המרכזים האלה, ובמשך כל המלחמה הקדישה את מרצה למשימה.

בשנת 1946 עלתה ארצה בעלייה הבלתי לגלית, אך אנייתם נתפשה והובלה לקפריסין. שנה שלמה בילתה הדסה בקפריסין, והגיעה לקבוץ ערב פרוץ מלחמת השחרור.

ההסתגלות לחיי הארץ והקבוץ לא הייתה קלה בימים ההם, אבל האתגרים של שנות המלחמה באנגליה והחוויות שליוו את עלייתה ארצה חישלו אותה. היא נכנסה במרץ לעבודה ומהר מאוד מצאה את מקומה כמטפלת-גננת. היא הייתה מטפלת מחוננת, בעלת אורך-רוח, לב חם מלא אהבה לילדים ולעבודתה.

מחלה נוראה פקדה אותה וטלטלה אותה בשנים האחרונות של חייה. מעטים מאתנו היו מודעים לדרך הייסורים שלה, פעם מחוץ לבית ופעם בבית. הדסה עמדה במאבק אכזרי עם המחלה, שלאט לאט נטלה ממנה כל טעם בחייה. פטירתה הטרגית לעולם לא תשכיח מאתנו את זכר אותה הדסה, מלאת מרץ וחדוות חיים, אותה הדסה שכולנו הכרנו, הערצנו ואהבנו.

יהי זכרה ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן