ווליה (זאב) שץ

27.02.1997 – 23.05.1919
 

נולד בטאלין, עיר נמל. אביו היה רוקם דרגות מחוטי זהב וכסף מיוחדים. אמו הייתה עקרת בית, ועסקה במסחר של כפתורים ודורבנות לאנשי צבא. במשפחה היו ארבעה בנים ושלוש בנות: יצחק, משה, דוד, בתיה ופרידה, שרה וזאב.

זאב למד בבית ספר עברי של תרבויות (מחזור ראשון). הוא סיים יב’, וכך כל המשפחה. בית הספר היה מרכז יחיד של חיי תרבות עבריים בעיר. היו שם מסיבות וחגים יהודיים. בגיל 13 נכנס לתנועת נצ”ח השומר הצעיר. היה זה בילוי של שעות הפנאי. היו שם אספות על הציונות ותנועת העבודה. במסגרת התנועה כל חורף וכל קיץ היה מחנה.

בסיום בית הספר עבד חצי שנה בבית המלאכה של האח הבוגר, ואחר כך יצא להכשרה חקלאית, כי רצה לעלות לישראל ולעבוד את האדמה. את ההכשרה עשה בחווה ממשלתית גדולה. בהתחלה היה קשה להתרגל לעבודה החקלאית, אך זה עבר. אחרי ההכשרה, בגיל 20, ביקש לעלות בעלייה ב’, במסגרת החלוץ. אפשרו לו לעלות על ידי כך שישלם מחיר כפול, לו ולעוד אחד. הוא עזב נסע לריגה באופן פתאומי, ונפרד מהוריו בלבד, לאחר שקבל הודעה שיוכל לעלות. הוא הגיע לרומניה ומשם על האנייה “טייגר היל”. באמצע הדרך עלו על האנייה עוד קבוצה של 250 איש, מאניית מעפילים אחרת שעמדה לטבוע, מעולי צ’כוסלובקיה ואוסטריה. התנאים היו קשים מאוד. בהגיעם לחוף הוקפו על ידי הבריטים. זאב קפץ מהאנייה ונלקח לבנימינה. בבנימינה עבד בעבודות שונות. כאשר אנשי הגרעין האנגלו-בלטי שכרו מלון במטולה בשם – “שלג הלבנון”, כדי להתיישב בגליל, ירדו חלק מהחברים ממטולה להתיישב בעמק, ואליהם הצטרפו חברים מבנימינה, ואיתם זאב.

ב-1942 הוא הכיר את אטיה על גבעת שוורץ, הם התחתנו ועברו לגור בצריף בודד על שפת הירדן. ב-1944 נולד להם בנם הבכור – אמנון. כעבור חצי שנה, באוגוסט, גויס סבא מטעם הקבוץ לפלמ”ח. סבא היה שנתיים בפלמ”ח, והשתתף בכמה פעולות ידועות. לאחר מכן חזר לקבוץ לענף המדגה. והיה מרכז הענף. ב-1947 נולדה שלומית, וב-1949 נולד ישי.

לאחר שלושים שנות עבודה במדגה עשה הסבה להנהלת חשבונות, ועבד שם כ-10 שנים.

עד יומו האחרון עבד בהנהלת חשבונות.

היה איש משפחה מסור, נאמן ואוהב. היה חבר אהוב מאוד בקבוץ, וידע ליצור ולשמור על קשר עם בני כל הדורות.

יהי זכרו ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן