לנגברג זאב

24.02.2011 – 16.01.1922
 

נולד בעיירה קטנה בצ’כיה, אך כעבור זמן קצר עזב אביו את צ’כיה, והמשפחה עברה לרומניה. האב היה מומחה ליערות ולעצים, והמשפחה התגוררה בסביבה כפרית. בגיל שש וחצי, הוחלט, כי יגור עם סבתו בצ’כיה, כדי לקבל חינוך מסודר. זאב עבר לגור עם סבתו ודודתו, תוך כדי ביקורים הדדיים תכופים שלו ושל משפחתו. בגיל שמונה, הצטרף לתנועה, שנקראה בצ’כיה “בלאו-וויס”, ואחר כך לפלג של “תכלת-לבן – נצ”ח”. החיים נמשכו בין לימודים ותנועה, עד גיל 17. ואז הגיע הרגע האחרון בו אפשר היה לעלות ארצה במסגרת עליית הנוער. באותה תקופה הצבא הגרמני כבר השתלט על צ’כיה. העלייה התמהמה בגלל קשיים בתנועה. החיים בפראג נעשו מסוכנים, וזאב הצליח לצאת ממנה ברגע האחרון, בעזרת הפספורט הרומני שהיה ברשותו. זאב וקבוצתו עלו לארץ באפריל 1939, דרך אוסטריה לאיטליה ומשם באנייה “גלילאה” – ארצה. הקבוצה הצ’כית של החברים מעליית הנוער צורפה לקבוצה מאוסטריה כחברת נוער שהגיעה לאפיקים (נוער ג’). שם שהו שנתיים בתור נוער ושנה אחת בהכשרה. בתום שנתיים של עליית הנוער, ביוני 1941, התגייס, ליחידות היהודיות במסגרת הצבא הבריטי. בשנת 1944 יצאו לאירופה, לאיטליה, במסגרת הבריגדה היהודית. בשלהי המלחמה התברר כי אחיו זיגי ניצל, וכי הוריו חיים ברומניה. מהמלחמה חזר זאב ישר לחיק המשפחה בכפר בלום.

בבנימינה הכיר את חנה והקים עמה משפחה. ארבעה ילדים נולדו למשפחה: סמדר, אפרים ז”ל, גליה ושי. כולם מלח הארץ. במשפחה עבר עליו כוס הצער. הבן אפרים נפטר בשיא פריחתו. הפצע הזה השאיר צלקת עמוקה בנפשו אף כי כלפי חוץ לא הראה את הזעזוע שעבר עליו.

זאב השתלב בעבודה במטע התפוחים והתמיד בעבודה זו זמן ממושך. מהמטע המשיך זאב לבית האריזה בקריית שמונה. עם הפרישה עבר לעבוד במזכירות הטכנית. השנים האחרונות היו שנים קשות לכל המשפחה ובעיקר לחנה, שעשתה מעל ומעבר כדי לסעוד את זאב, בפרט בשנה האחרונה, מהבוקר עד הלילה.

היה איש משפחה וסבא אהוב ונערץ על כל בני המשפחה.

יהי זכרו ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן