זבולון שור

20.12.1996 – 13.06.1910
 

זבולון נולד בעיר הומל ברוסיה, לאמו אסנת ולאביו אלי שור. האם קבלה השכלה מסורתית וכללית, והאב קבל השכלה מסורתית, כללית ומוסיקלית. האב היה סוחר עצים, ובזמנו הפנוי ניצח על מקהלה, והתנדב בקהילה. הבית היה בית מסורתי ציוני, שהיה פתוח לכל נצרך. בבית התנהלה פעילות תרבותית וציונית. זבולון היה תלמיד מצטיין, וסיים בגיל 16 את הגימנסיה, ואחר כך את הטכניקום, בתואר חשמלאי ראשי. בפעילות הציונית ב”החלוץ” היה ראש הקן בז’אגר, ומדריך בקן “החלוץ” בעיר קובנה.

משנת 1933 עד שנת 1938 היה בהכשרה חקלאית בשתי חוות, את אישור העלייה (סרטיפיקאט) קיבל ב-1938. לאחר קבלת האישור נישא זבולון לשרה והם עלו ארצה על האנייה “מרקו פולו”, דרך מצריים הגיעו לחיפה. בחיפה שכנו ב”בית העולים” בבת גלים, וב-9.3.1938 הצטרפו לחברי הגרעין האנגלו-בלטי שהיו בכנרת. ב-22.2.1939 נולדה בבנימינה בתם עדנה, הבת הבכורה של הקבוץ, שהגיעה לבית התינוקות הראשון של הקבוץ. בחודש יוני, 1940, נשלח זבולון לעבודות חשמל במטולה ובחלסה. בין השנים 1940-1947 היה מרכז וועדת חינוך.

לאחר שנולדו הבנות אסתר ומלכה, השתוקק זבולון לבן. כשנולדו הבנים התאומים דובי ואלי, לא היה שמח ממנו. הוא הלך מחבר לחבר וסיפר על הולדת בניו.

במשך שנים עבד בחשמליה, אך כמיהתו של זבולון לאדמה לא ידעה שובע. הוא לא הסתפק בגינתו היפה ובטיוליו בטבע, והחליט לעבור לעבוד במטע. ב-1958 נשלח לקורס נוטעים. במשך שנות עבודתו במטע המציא משחות שונות וטיפולים שונים להצלת עצים, והרכיב זנים חדשים של עצים וותיקים. זבולון עבד במטע עד גיל 81.

במשך השנים טיילו שרה וזבולון בחו”ל מספר פעמים. הפעם הראשונה הייתה ב-1965, כאשר ביקרו את קרוביהם ברוסיה. לאחר מכן ביקרו ההורים באירופה. גולת הכותרת הייתה נסיעה ב-1988, שמומנה על ידי צוות רופאי השיניים בארה”ב, שהוענקה להם כמתנה במלאות 50 שנה לנישואיהם.

בחמש השנים האחרונות לחייו סבל זבולון ממחלה, מתוכן שהה ארבע שנים בבית כסיף. הוא טופל במסירות אין קץ על ידי שרה וצוות העובדים והעובדות של בית כסיף והמרפאה.

יהי זכרו ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן