הניג זלמן

08.09.1966 – 15.08.1919
 

זלמן הניג נולד בעיירה טורקא, חבל גליציה שבפולין, וגדל בבית יהודי מסורתי. בשנת 1937 התגייס לצבא הפולני. לאחר הצבא חזר הביתה ובעבודתו עזר להורים לקיים את בני המשפחה.

אחרי שהאזור נכבש על ידי הגרמנים בשנת 1941, התגייס זלמן לפרטיזנים וכעבור שנה הצליח להימלט לרוסיה. התגייס לצבא האדום ושרת בסביבות סטלינגרד. באותו פרק זלמן חלה בטיפוס ועבר את המחלה בתנאים קשים ביותר. בשנת 1945, עם גמר המלחמה, הצטרף לקבוצה חלוצית שהתרכזה בגרמניה במטרה להגיע ארצה. באותו זמן התחתן ויחד עם חנה המשיך באופן בלתי לגלי דרך אוסטריה ושלגי האלפים אל אחד מנמלי הים התיכון. ב-1947 הפליג במשך שבועיים באניית המעפילים “שאר ישוב”, הגיע לחיפה, אך הוגלה עם כל הנוסעים לקפריסין. שם שהה עשרים חודש והגיע ארצה לכפר בלום, בינואר 1949, עם חנה ותינוקת בת חודשיים.

תלאות המלחמה וטלטולי הדרך הקשים ערערו את בריאותו, והדבר גרם לו קשיים לא מעטים בהתאקלמותו במשק. בכל זאת התמסר בכל כוחו לעבודה. מספר שנים עבד בבית החרושת “הדק”, אחר כך קיבל על עצמו את רישום העבודה היומי בהנהלת החשבונות. בעבודה זו השקיע את כל מרצו, עשה אותה בדייקנות ובקפדנות למופת. אחריותו לא ידעה גבול. אם לא יכול היה לצאת לעבודה בגלל מצב בריאותו, היה ממשיך בעבודת הרישום במיטה. אם היה נאלץ להפסיק לזמן מה בגלל מחלתו, היה חוזר לעבודה במרץ כפול על מנת להשיג את הפיגור.

את זמנו הפנוי הקדיש למשפחה, לגינה שידע לטפח באהבה, לעבודת עץ שידע לבצע בכישרון רב. עוד במחנה בקפריסין גילה כישרון זה וביצע עבודות עץ ואבן יפות מאוד.

נפטר אחרי מחלה קשה וממושכת, והוא רק בן 47. הניח אישה, חנה, וארבעה ילדים: שושנה, זאב, פנחס וליאורה.

יהי זכרו ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן