ניר חיה

14.01.1989 – 26.06.1917
 

חיה נולדה ב-1917 בלטביה, בעיירה קרייצבורג, למשפחה יהודית עם מסורת ציונית שהייתה מעורבת בחיי הקהילה היהודית. משפחתה הייתה בת 11 נפשות – תשעה ילדים: חמישה בנים וארבע בנות. חיה הייתה הצעירה במשפחה. מכל המשפחה שרדו רק שניים, חיה ואחיה שכנא, שהספיקו להגיע לארץ ולהשתרש בה.

המשפחה הייתה משפחה חקלאית. הייתה להם חווה לירקות ופרחים, וגם בית חרושת לדברי מתיקה, שנתנו להם קיום טוב מבחינה כלכלית. חיה גמרה בית ספר יסודי ונכנסה בגיל עציר לתנועת נצ”ח (נוער ציוני חלוצי), ומהר נסחפה לפעילות תנועתית. היא יצאה להכשרה בגיל צעיר בקבוץ “שלשלת” – קבוץ חקלאי, שכמה מהחברים היו בין מייסדי כפר בלום. חיה עלתה לארץ ב-1936 עם סרטיפיקט, והגיעה לנחלת יהודה, בה היה הגרעין של עין גב, ויחד עם חברי הגרעין הגיעה לעין גב.

חיה הכירה את משה, בעלה לעתיד, כבר בחוץ לארץ. כשמשה הגיע ארצה והלך לקבוץ אפיקים עם הגרעין הבלטי, הצטרפה חיה אליו. משם עברו עם הגרעין האנגלו-בלטי ל”גבעת הפועל” בבנימינה, ושם נישאו חיה ומשה. מספר חברים, וביניהם משה, עברו לנעמה בגליל העליון הרחוק, שעתיד היה להיות קבוץ כפר בלום, ובנעמה היה משה שומר שדות קבוע. חיה עברה לנעמה יחד עם כל החברות, שלחלק מהן היו כבר ילדים, והביאה אתה את בתם הבכורה, נעמי, במרוצת השנים נולדו להם עוד שלושה ילדים: חנה’לה, אהרון ותמי.

בשנת 1940 יצאה חיה לקורס עזרה ראשונה, וטיפלה בחולים, בייחוד בחולי הקדחת, שאז הייתה מחלה נפוצה ושכיחה מאוד – באהבה ובמסירות אין קץ יום וליל. כשהקימו את המתפרה המרכזית בכפר בלום, חיה התחילה לעבוד שם והתמידה בעבודה הזאת יותר מ-40 שנה, תמיד ביחסים אישיים טובים מאוד עם כל הצוות. חכמת לב הייתה. לא מצוות אנשים מלומדה אלא אינסטינקט, חכמת חיים והבנה לזולת, והיכולת להעניק הבנה ועל ידי כך גם עזרה ברגעים קשים.

חיה הייתה ידידה נאמנה לרבים מאוד, ידידה של קירבה, של שיח מלב אל לב. צעירים וזקנים, קרובים ורחוקים הרגישו בתכונה הזאת שהייתה כה בולטת אצלה, שוחחו אתה מלב אל לב, וגילו לפניה את ספונות נפשם לאל פקפוק. היא גם ידעה למצוא מסילות ללב אנשים צעירים, לכאורה לא היה להם קשר ישיר אליה. היה לה בית פתוח ואוזן קשבת לזולת, ויצרה קשרים עם חברים לעבודה, ועם שכנים, וגם עם הדור הצעיר.

חיה דאגה לליכוד המשפחה שבה הייתה הדמות הדומיננטית – עמוד השדרה של המשפחה – וידעה ללכד את כולם למשפחה גדולה, ענפה ומסורה. היה בה מ”אשת חיל” היהודייה, אותן נשים שהחזיקו את משפחתן בשום שכל ובתושייה, וגידלו את ילדיהן לתורה ולדרך ארץ.

הלכה מאתנו דמות שורשית, חברה נאמנה, אם משפחה למופת.

יהי זכרה ברוך.

 
התחבר אל האתר
דילוג לתוכן