חיה שטרן

21.07.2001 – 08.08.1918
 
חיה נולדה בעיירה קטנה בליטא. אביה נפל במלחמת העולם הראשונה, ואמה גידלה לבדה שלושה ילדים קטנים. המשפחה חיה במצוקה כלכלית גדולה. חיה הצליחה לסיים רק את בית הספר היסודי. מגיל צעיר הייתה פעילה בתנועת הנוער הציונית. הודות לפעילות זו הצליחה לקבל סרטיפיקאט אחרי פרוץ מלחמת העולם השנייה.

לארץ הגיעה חיה למשק הפועלות בחדרה. היא הייתה דמות מוצקה, מלאת כוח ומרץ. העבודה הפיסית הקשה לא הייתה מכשול בפניה, והיא שימשה דוגמא ליתר הפועלות. היא עבדה בגן הירק בעבודה הקשה של עידור בטוריה, במהירות וביסודיות.

חיה הגיעה ישר לגבעה, ומיד הצטרפה לעבודה בגן הירק. בגבעה פגשה את מנחם, שהגיע עם נוער ג’ לכפר בלום. הם נישאו ונולדו להם התאומים הראשונים בכפר בלום – איתן ונדב. תנאי החיים במשק היו קשים ביותר, וחיה ומנחם גידלו את התאומים במאמץ משותף. חיה נודעה כאם וכסבתא מסורה ודואגת מאוד. כאשר נולדו הנכדים הראשונים, השתתפה חיה בגידולם באופן פעיל.

לאחר לידת התאומים עברה חיה לעבוד במטבח הילדים, ולאחר מכן במחסן הילדים, בו עבדה עד שהוכרעה על ידי המחלות הרבות שפקדו אותה בסוף ימיה.

חיה הייתה אישה עם הרבה חוכמת חיים, אף על פי שלא הצליחה להשלים את ההשכלה המקובלת. פטירתו של מנחם בעלה הייתה מכה קשה ביותר, ועולמה חרב עליה. המחלות שפקדו אותה בסוף ימיה החריפו את סופה המר.

יהי זכרה ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן