ביתן חיים

28.01.1983 – 13.06.1913
 

חיים ביתן נולד ב-1913 בארצות הברית. את ההתלהבות הציונית ספג מהוריו, שלא היו דתיים, אך הדגישו מאוד את הצד הלאומי-יהודי בכל חג ואירוע. מהעדר תנועת נוער ציונית בעיירה הקטנה בה הוא גדל, הצטרף להוריו בפעילותם בחוגיהם. מגיל 15 למד עברית וחלם על עלייה. כאשר עבד בבית דפוס כדי לתמוך במשפחתו, התגבש אצלו הרעיון להצטרף בארץ לקבוץ, זאת אומרת לחברה חופשיה מניצול הזולת. ב-1934 נשלח חיים כ”סתם חלוץ” לעזור בהקמת מחנה קיץ של תנועת הבונים. שם רכש ניסיון ראשון בבנייה. עוד באותה השנה עלה ארצה והצטרף, אחרי שהות קצרה בדגניה, לקבוצה האמריקאית באפיקים.

עבד בנהריים ובסדום. ב-1936 נענה חיים לאחד מצווי הישוב והתגייס כשוטר יהודי למשטרה הבריטית. ב-1940 עבר עם הגרעין האמריקאי לקבוץ האנגלו-בלטי בבנימינה יחד עם למי, לאחר שהביא אותה מארצות הברית.

חייו של חיים נעו במסלול של “בניין והגנה”. הוא היה מעורב ללא לאות בענייני ביטחון, כמדריך, כ”גפיר” וכמא”ז מהתקופה של המדינה בדרך, מלחמת השחרור ועד סיום מבצע קדש.

מ-1951 ועד מותו ריכז את הבנייה, וכל המחנה על תכנונו, כל המכלול הפיסי הנקרא ישוב קיבוצי מעיד בממשיות מגוונת על המעשה, הידע הרב, הרגישות למקצועיות ואסתטיקה של המבנים המשקיים, בנייני המגורים, המקומות הציבוריים, בתי ילדים ובית הספר, מקומות בילוי, מקלטים, שבילים ודרכים.

חבל שלא זכה לראות את פרויקט בית העם בחנוכתו.

חיים נחשב למומחה בתנועה והוא מסר מהידע שלו ועזר מספר שנים למחלקה הטכנית בליווי קבוץ חדש. אף גורמי הבניין בארץ, עמם עבד, העריכוהו מן המנהל ועד הפועל.

חיים אהב את החיים, את ההשתתפות הפעילה במופעים, היה בקי באמנות, היה מעורה בנעשה בקבוץ וער לכל המתרחש בארץ ובעולם. הוא היה מארח מקסים, בעל משפחה וסבא חם ולבבי וחבר עדין נפש.

יהי זכרו ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן