דגן חנה

19.02.1971 – 03.03.1918
 

חנה דגן נולדה בשנת 1916 בקובישוק, עיירה קטנה בליטא במשפחה חסידית מסורתית. מצבם הכלכלי של ההורים לא היה טוב ביותר, והאם עזרה בפרנסת המשפחה ועסקה בתפירה. חנה הייתה הבת הבכורה והייתה מאוד קשורה לאמה והעריצה אותה. כבר מילדותה ציינו אותה קווי אופי של יושר קיצוני וקבלת אחריות. קווי אופי אלה התבטאו גם בבית, ביחסה למשפחה, וגם בהיותה בתנועה. נפשה לא ידעה פשרות ועל האמת שלה נלחמה בכל מאודה.

כבר בהיותה בסניף התנועה התבלטה במסירותה ודרך חייה הייתה ברורה לה. שלוש שנים הייתה בהכשרה ב”השומר הצעיר”, עובדת ופעילה בכל שטחי החיים. בגלל המלחמה לא יכלה לעלות והתחילה פרשת הנדודים והבריחה בתוך רוסיה האסייתית. כארבע שנים היינו יחד בסביבות טשקנט, עובדות כל עבודה קשה מקטיף כותנה ועד לסבלות בבית חרושת למלט. גם שם לא וויתרה על החלום להגיע ארצה ועודדה עצמה ואחרים בציון כל חג ובשירים עבריים. שם גם נישאה ליצחק ז”ל.

בגמר המלחמה בדרך-לא-דרך בחודש השישי להריונה הצליחה חנה לצאת את רוסיה ולהגיע לגרמניה ומשם דרך צרפת הגיעה ארצה. גם בקבוץ בלטה חנה בתכונותיה: הייתה עובדת מסורה, אישה ישרה ללא פשרות, בעלת לב פתוח לכל מי שסובל ונזקק – אם זה פועל שכיר בחצר או מקבץ נדבות בחוצות העיר. שלמה הייתה עם עצמה ודרשה קודם כל מעצמה ולא מאחרים. יצרה קשר הדוק וחם עם ילדיה והייתה ביניהם הבנה לא רגילה.

כזאת הייתה חנה עד יומה האחרון.

יהי זכרה ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן