חנן שדמי

18.07.2010 – 21.09-1914
 
חנן נולד בריגה שבלטביה, בספטמבר 1914. בבית קיבל חנן חינוך יהודי-עברי ולמד בגימנסיה העברית. בריגה, תפקד חנן גם כמדריך מרכזי בנהגת תנועת הנוער החלוצית “נצ”ח השומר הצעיר”. ב-1939, בהיותו בן 25, עלה לארץ. הוריו, משפחת אחיו משה ואחותו רוניה, שנשארו בריגה, ניספו בשואה. יחד עם חנן, עלתה לארץ באוניה לובה ומאז לא נפרדה דרכם במשך 71 שנה.
עם הגיעו לארץ, היה חנן מתוכנן להצטרף לקיבוץ עין-גב אך קיבל עליו בארץ את “דין-התנועה” ובמקום להתישב על שפת הכינרת, הצטרף לקיבוץ האנגלו-בלטי שישב בהכשרה בבנימינה. משם נשלח חנן לעבוד באפיקים ושם, במהלך עבודתו במפעל קלת, קרתה לחנן תאונת-עבודה שפגעה בידו והוא לא יכל להמשיך ולעבוד בעבודה פיזית. כתוצאה מכך, החליטה אסיפת הקיבוץ שעל חנן ללכת ללמוד הוראה. ב – 1941 יצא ללמוד הוראה במחזור השלישי של סמינר הקיבוצים בתל-אביב וצלל עמוק אל תוך תחום החינוך. את דרכו כמחנך וכמשורר התחיל בגן שמואל, כיוון שילדי בפר בלום היו עדיין בגיל הגן.
ב-1947 יצא חנן לשליחות של שנתיים בגרמניה מטעם הסוכנות, כשהוא משאיר מאחור בקיבוץ את ליובה אשתו ושני ילדיו הקטנים: אביטל ואימרון. בגרמניה טיפל בפליטים ובנוער ששרדו את השואה והעלה עשרות צעירים לארץ. 
חנן ייסד את בית-הספר היסודי בכפר בלום שהפך ברבות הימים לבי”ס “הגומא” והיה למורה ולמחנך הראשון בקיבוץ. עם הכיתה הראשונה בקיבוץ פתח במסורת של מתן שמות לכיתות וכיתה זאת נקראה, “סנונית”. השקפת היסוד של חנן כמחנך הייתה, שבית הספר הינו חלק אינטגראלי מהחברה ושיש לשלב את הילדים בחיי הבית הקיבוצי ובכל החגים הנחוגים בו.  לכן, חיבר חנן שירים ומסכתות לחגים, בהם השתתפו הילדים, המלווים אותנו עד היום ולקח חלק נכבד בעיצוב החגים הקיבוציים.
כשהגיע הבן הראשון בקיבוץ לגיל מצוות, הגה והקים חנן את מסכת בר המצוה הקיבוצית, שכללה משימות הקשורות בחיי הילד, הקיבוץ המדינה והעם.
מהר מאוד התפשטה מסכת בר-המצווה בתנועה הקיבוצית והפכה למסורת בכל הקיבוצים. כשהגיעו ילדי “דרור” לגיל תיכון, יזם את השותפות להקמת בית החינוך המשותף “עמק החולה”. חנן לימד במשך שנים בבית החינוך והיה מנהלו הראשון ומה שהחל כשותפות צנועה של 3 קיבוצים התפתח לבית ספר אזורי עם למעלה מ-1300 תלמידים מכל האזור.
במהלך כל השנים המשיך ללמוד, ללמד, לכתוב שירים ולהיות מעורב ופעיל בכל חיי הקיבוץ ובפעילות ציבורית חינוכית באזור ובמדינה.   
היה איש משפחה חם ואוהב לילדיו ונכדיו.
יהי זכרו ברוך.
התחבר אל האתר
דילוג לתוכן