הלפרן טובה

07.05.1985 – 31.12.1919
 

טובה הלפרן נולדה ברובע היהודי של קיימברידג’ (אחת הערים המרכיבות את בוסטון רבתי) למשפחת מהגרים ממזרח אירופה. הבית היה בית מסורתי, חם ותוסס, מלא ילדים (כולל ילדים מהנישואין הקודמים של הוריה, שנתאלמנו). אבא שהיה נפח – מקצוע נדיר באותו זמן, לא רק בין יהודים – נפטר בגיל צעיר, ועול המשפחה נפל כולו על האם, שהצליחה לפרנס את המשפחה – בעזרת הילדים הגדולים – בעיקר על ידי ארוחות כשרות שהייתה מגישה לסטודנטים היהודים שלמדו בסביבה.

טובה למדה בביה”ס יהודי של אחרי הצהריים (“תלמוד תורה”), אך לא נשאר לה הרבה ממנו. ראשית עיצוב השקפת עולמה בא מהשתייכותה ל”יהודה הצעיר”, ארגון נוער ציוני. עם ההתבגרות בשלה בה ההכרה שמקומה בציונות הסוציאליסטית, ואז הצטרפה – עם עוד מספר צעירים מקבוצתה- לנוער פועלי ציון של “החלוץ”. היא התחילה בלימודי תזונה באוניברסיטה, מתוך כוונה לבוא לקבוץ שאליו תצטרף עם מקצוע שימושי ביד, אך כעבור שנתיים היא הפסיקה את לימודיה ויצאה להכשרה לחוות “החלוץ”. שם פגשה את שמואל, ב-1941 הם נישאו, וב-1944 נולד בנם הבכור.

עם גמר המלחמה התחילו ההכנות לעלייה. למרות התקוות הוורודות סגרו השלטונות הבריטיים את שערי הארץ בפני היהודים, אך מקרה מוצלח וקשרים עם אנשי המוסד לעלייה ב’ אפשרו למשפחה לעלות ארצה, באביב של 1947 מבלי להזדקק לרישיון עלייה.

טובה חיה את חיי הקבוץ באינטנסיביות רבה. הייתה פעילה בוועדות, הייתה מעורה בכל הנעשה בקבוץ, והכול היה אכפת לה. בשיחות עם חבריה הייתה מתבטאת בבהירות, לפעמים בלשון בוטה ובחוש הומור דק ועוקצני. בעבודה גילתה יכולת, יוזמה ואחריות. תמיד הייתה מוכנה לקבל משימות על עצמה, במיוחד במה שקשור לקליטת עלייה. הייתה מארחת למופת, והבית היה פתוח לכל – למרות מצב בריאותה הרעוע.

שנים רבות עבדה טובה בבית ההארחה והייתה בין יוזמי הקורסים לאנגלית בבית ההארחה. הצליחה מאוד כמורה, ובשנים האחרונות הייתה אחראית לניהול הקורסים – עד שכלו כוחותיה.

טובה, החכמה, האחראית, המסורה, מוכנה תמיד לעזור לזולת – טובת הנפש הטובה.

יהי זכרה ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן