טוביה שלו

31.03.1978 – 03.07.1915
 

טוביה שלו (פרידמן) נולד בשנת 1915 למשפחת סוחרים אמידה בריגה, לטביה. הוא למד בבית ספר יהודי בשפה הגרמנית, אך יחד עם זה למד רוסית ולטבית. בבית הספר התיכון למד טוביה בגימנסיה פרטית עברית.

בגיל צעיר נכנס טוביה לתנועת הנוער “השומר הצעיר נצ”ח” והיה תמיד בין הפעילים בשכבה שלו – בהוראת העברית לבני גילו, בעריכת עלון “הקירף”, כאחראי למועדון וכמתרים במרץ לקק”ל ולכל מיני “ימי סרט”.

עם סיומו את הגימנסיה יצא טוביה להכשרת צ’רפובה בדבינסק. יחד עם חבריו החלוצים עבד בחטיבת עצים ובכל עבודה פיסית קשה בתנאי עוני.

שנת 1936 גוייס לצבא הלטבי ושירת בו שנתיים. לאחר מכן שוב חזר להכשרה, ועם פרוץ מלחמת העולם השנייה ולאחר נפילתה של פולין, הצליח לעלות כאחד האחרונים מהתנועה בלטביה.

עם בואו הצטרף לגרעין האנגלו-בלטי בבנימינה ועבד בכל העבודות המקובלות אז – במחצבת בנימינה, בפרדסים בעידור ובקטיף, ואף נשלח עם עוד חברים בפלוגת עבודה לאפיקים ולעזרה לקיבוץ רמת רחל. כבר אז בלט העניין המיוחד שהיה לו בפעולה תרבותית – ולא מעט עזרה לו ידיעת השפה העברית.

בשנים 1944-1942 גוייס טוביה למשמר החופים (למעשה, שלוחה בלתי רשמית של הפלמ”ח). עם שחרורו השתלב טוביה במהירות בחיי התרבות של המשק – שנים רבות (עם הפסקות) היה עורך העלון, חבר וועדת קשר לחיילים, מרכז ועדת תרבות, חבר החוג הדרמטי, מלמד עברית לעולים חדשים ל”וורקשופ”, באולפן בקרית-שמונה ועוד. במלחמת ששת הימים יזם והוציא דף יומי, שאסף והדפיס ושכפל בלילה. ואף בשנותיו האחרונות עשה ככל יכולתו למען העלון – אסף וחיבר ושלח – ויום חמישי כל שבוע היה לו יום “מתח” – פן לא יספיק, פן לא יופיע העלון במועדו.

בשנים האחרונות התעניין יותר ויותר בספרות – והיה אחד מהפעילים בחוגי הספרות, גם בחוג האזורי וגם בחוג הארצי. העניין הזה עזר לו להתגבר על חוליו ולעיתים קרובות נסע לפגישת החוג, כשהוא נושם בקושי – אך סופג בכל ישותו את הדיונים והדברים.

שנותיו האחרונות היו שנות מחלה וסבל רב. בן 63 היה במותו.

יהי זכרו ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן