קריידן יוסף (ג’ו)

17.04.2000- 08.02.1916
 

יוסף (גו’) קרידן נולד למשפחת מהגרים יהודית שהגיעה מאוקראינה בתחילת המאה שעברה והתיישבה בעיר באפלו שבמדינת ניו יורק, על גבול קנדה, בקרבת מפלי הניאגרה.

בילדותו ספג את האהבה למכניקה יחד עם אהבה לציונות ולישראל. מיד עם סיומו את התיכון פנה ללימודי מדע הטכנולוגיה. עוד בהיותו צעיר הצטרף לתנועת הבונים והיה פעיל בה בהדרכה. עם עלייתו ארצה שירת כמהנדס מכונות בספינת סוחר של חברת “נחשון” לימים – “צים”. באותו זמן הצטרף להגנה. במלחמת העולם השנייה התנדב לגדוד הארץ ישראלי במסגרת הצבא הבריטי, ושימש מ”פ פלוגת תובלה וחימוש בקרבות קשים במדבר המערבי נגד רומל הנאצי ולאחר מכן הפלישה לאיטליה.

עם שובו ארצה נשלח מטעם מדינת ישראל הצעירה לרכוש נשק ותחמושת בקנדה ובארה”ב, וגר שנתיים בעיר באפלו. תפקידו ב”רכש” היה לרכוש נשק בקנדה. כששב ארצה שימש יוסף כאחד ממקימי חיל החימוש וכמפקד הראשון של בסיס חיל החימוש ב”סרפנד”, יותר מאוחר – “צריפין”. במשך שנים שירת גו’ בצבא, והשתחרר אחרי מלחמת יום כיפור בדרגת אלוף משנה. בין לבין, היה אבא מחנך בחברת הנוער העולה ממרוקו, “חברת העוגן”, מורה בבית החינוך המשותף “עמק החולה”, חבר הנהלת משרד התחבורה, מרצה בכיר וחבר הנהלה בטכניון, מנהל אגף הפיתוח באיגוד התעשייה הקיבוצית, מקים קואופרטיב גליל עליון, חבר הנהלת “איגוד מועצת המשאיות של ישראל”, מהנדס כבוד בפיאט, מרצדס, וולוו, אחראי על כל האוטובוסים הצהובים בארץ – והתפרסם בארץ ובאירופה. עד החודש האחרון הוזמן להרצאות רבות ברחבי הארץ והעולם. כמו כן השתתף קבוע בתוכניות רדיו וטלוויזיה, והיה אהוב ומקובל בארץ. כולם הכירו את חוש ההומור המיוחד שלו, ואת מבטאו האמריקאי החביב.

השתתף בחיי הקבוץ, התעניין מאוד בתהליך השינוי, והרבה להתייחס לבעיות שעלו במשך השנים.

יחד עם אשתו רות היה אב לשני בנים – נרי, ודניאל, לשמונה נכדים ושלושה נינים.אהב מאוד את משפחתו.

בחודש האחרון לחייו הרבה לדבר על אהבתו הגדולה לילדיו ומשפחתו. הוא חי חיים מלאים וטובים, והצטער רק על היעדרותו מהבית כשילדיו היו קטנים.

בצעד אמיץ ויוצא דופן תרם את גופתו למדע.

יהי זכרו ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן