יוסף (יוסי) קצב

16.05.1913 – 01.01.1941
 

יוסי נולד בעירק בשנת 1941, להוריו – סלמן וסלח קצב. ב-1948 עלה לארץ והגיע לאשקלון. הוא אהב להסתובב עם חברים, לצחוק ולעזור בבית. על ילדותו סיפר: “בילדותי, בערך בכתה ה’ או ו’, הלכנו לטיול מטעם בית הספר היסודי על שם רמז שבו למדתי. זה היה בשנת 1960. באשקלון באותה תקופה היו הרבה פרדסים שהערבים נטעו ועזבו אותם בזמן מלחמת השחרור. באותה התקופה כל בתי הספר שהיו שם לקחו את הילדים לאותם האזורים. בתקופה ההיא היו משקים את הפרדסים בתעלות פתוחות. אלו היו תעלות אדמה חפורות. באמצע הפרדס הייתה באר מים. צינור מים, שהיה מופעל על ידי משאבה, הוציא את המים בזרימה חזקה מאוד. הייתי ילד, אפשר להגיד די שובב. התקרבתי לשפת הבאר בניגוד להוראות המורה, שאפילו את שמו אני זוכר היום. קראנו לו – המורה פלדי. התקרבתי לשפת הבאר וראיתי את דמותי בתוך המים. מעל הבאר היה צינור בקוטר די גדול, שהזרים מים בזרם אדיר. מאחר והייתי של שפת הבאר, הלכתי סביב לדפנות הבאר, כאשר אני מודע לסכנה שאורבת לי. אבל – תוך שניה מצאתי את עצמי בתוך הבאר פנימה. ברגע שצפתי הצינור השקיע אותי חזרה אל מתחת לפני המים. אני כבר בתוך תוכי, השלמתי עם מותי, ושחזרתי את כל השנים המעטות שחייתי – אבל ממש! שחזרתי כל דקה מחיי הקצרים בבית הורי, המסיבות, הדמויות של אחיי ואחיותיי, שיישארו בבית בלעדיי. פתאום, מישהו שלף אותי מתוך הבאר. הייתי על סף אפיסת כוחות ממש. בזכות אותו בן אדם, שאינני זוכר את שמו, אני עוד חי.”

בצבא שרת בגולני. אחרי הצבא לא המשיך ללמוד, ועבר לגור בכפר בלום בגיל 21. בשנת 1967 התקבל לחברות בכפר בלום.

בינואר 1966 הקים משפחה עם שושי, ונולדו להם ארבעה בנים: טל, עוזי, נרי וערן.

בקבוץ עבד כנהג, בקואופרטיב גליל עליון ואחר כך בתור נהג בית. חברים רבים זוכרים את אדיבותו ועזרתו כאשר ליווה אנשים לביקורים בבתי חולים. יוסי ייזכר במיוחד בחוש ההומור המיוחד שלו, ובמצב הרוח החיובי שלו בכל מצב.

בשש השנים האחרונות נאבק בגבורה עם מחלת הסרטן ממנה נפטר. למרות כל הקשיים – שמר על מצב רוח טוב ועל החיוך שאפיין אותו תמיד.

יהי זכרו ברוך.

 
התחבר אל האתר
דילוג לתוכן