שוחט יחזקאל

07.06.1973 – 01.01.1884
 
אביהם של שושנה וויינשטיין ואלברט שוחט

יחזקאל שוחט נולד ב-1884 בבגדד, עירק, וקיבל חינוך יהודי. במשך הזמן רכש לו השכלה כללית לא מבוטלת, ידע שפות, היה מעורה ומעוניין בכל מה שהתרחש בעולם.

פרנסתו הייתה מסחר, הגיע להודו ונשאר שם עד עלייתו לארץ. בגיל לא מבוגר נתאלמן מאשתו ונשאר עם שישה ילדים. גידל וחינך אותם לבדו, כשהוא להם אב ואם גם יחד. בנוסף לזה, היה פעיל בקהילה היהודית בהודו, וביתו המה צעירים וצעירות תוססים. את ילדיו חינך ברוח אהבת העם ואהבת האדם, צניעות ועבודה. לכולם דאג להעניק חינוך גבוה ומקצוע.

לקיבוצינו לא הגיע בגיל צעיר – אך השתלב בתוכנו בשלמות. מן היום הראשון ראה את עצמו אזרח וחלק מהחברה. לעבודתו התייחס ברגש של אחריות ואף קדושה – היה מקדים ומגיע ראשון לעבודה בכרם, בסככת האריזה. עם חיסול הכרם, לא ויתר “סבא שוחט” על עבודתו והשתלב באותה מסירות ואהבה בעבודת הנוי. אחר כך עבד שנים במשק הילדים ודמותו התמירה והמלבבת משתלבת עם הילדים הקטנים, העובדים סביבו ופונים אליו בכל דבר קטן וגדול. לא לחינם כתבו הילדים בעלונם: “סבא שלנו חביב על כולנו”.

מעורה היה במשק ובכל המתרחש בו. הכיר כל חבר וכל ילד בשמו, ותמיד היה מלאי סוכריות בכיסו לכבד כל זאטוט שנקרה בדרכו ואמר לו “שלום סבא”. אהב את חיי הקיבוץ והעריך אותם, אך חבל היה לו על כל פגם בחיינו, על בזבוז וחוסר אחריות שנתקל בהם. עם זה, ראה כל דבר בעין טובה, מכל עניין ומאורע הסיק את המסקנה הטובה, החיובית והרצויה לחבר. גם בהערכתו את המאורעות הפוליטיים היה מציאותי, אך תמיד ראה גם את האופטימי מתוך אמונו באדם – ולרוב הייתה הערכתו מתגלה כנכונה. נבון היה, דמות שורשית ומפוארת, שסימלה באישיותה את אהבת האדם, כבוד הזולת, חום הלב וקירבת עדות בישראל. עץ זית עתיק ומסועף, ששורשיו ופירותיו עשירים.

השאיר משפחה ענפה ומסועפת בארץ ובחוץ-לארץ, זכה לאהבה וכבוד של בנים ונכדים רבים.

יהי זכרו ברוך.

 
התחבר אל האתר
דילוג לתוכן