יצחק (אדי) פרנסס

 
24.06.1996 – 27.02.1916
 

יצחק (אדי) פרסנס נולד בבוסטון, ארה”ב ב-27.2.1916 להוריו מוזס ורחל.

בן יחיד היה להוריו, משפחה דתית מסורתית מודרנית, אביו עורך דין מכובד בעירו ופעיל בקהילה היהודית.

שאיפתו של אביו הייתה – כי הבן ילמד משפטים ויצטרף לחברתו כעורך דין. ויצחק, אמנם, סיים את אוניברסיטת בוסטון בהצטיינות במגמת משפטים ופילוסופיה. הוא עבד בחברתו של אביו כעורך דין 8 שנים, ואז התחתן עם בח”ל ג’נט, גם היא בוגרת אוניברסיטת רדקליף בהצטיינות.

בבוסטון התארגנה קבוצה של אקדמאים סביב הרעיון הציוני, ויצחק ביניהם. בינו לבין ג’נט הוחלט כבר מזמן, שהם יעלו ארצה מיד כאשר תגמר מלחמת העולם השנייה ואפשר יהיה לעלות. בכל שנות המלחמה המשיך לעסוק בפעילות למען “ההגנה”, “עלייה ב'”, חיפוש צוותים לאניות ההעפלה ועוד.

ב-1947 הגיעה משפחת פרסנס – יצחק, ג’נט ושתי בנותיהן תמר ודינה לכפר בלום. ההתחלה הייתה לא קלה כלל – עורך הדין המבריק עבד בגן הירק, כעגלון לפרדות סוררות. תנאי החיים למשפחה – דירת בטונדה זעירה, לוהטת בקיץ ומקפיאה בחורף. אבל הרצון והמסירות, ההזדהות עם החיים פה, עזרו להחזיק מעמד.

כאשר נוסד בית החינוך “עמק החולה” פנו ליצחק ולג’נט להצטרף להוראה. יצחק, שלא היה מורה מימיו לפני זה, מצא עצמו פתאום בגיל 42 מלמד היסטוריה, גיאוגרפיה, תנ”ך וכלכלה, אנגלית ופילוסופיה.

יצחק היה מורה מעולה, מסוג המורים, שמעצבים את אישיותם של התלמידים ומשפיעים עליהם במשך כל ימי חייהם. יצחק לא לימד “חומר” – הוא לימד לחשוב, לראות אופקים חדשים ורחבים יותר, העניק לתלמידיו טעם ראשון של חשיבה פילוסופית. השפעתו וסמכותו היו עצומים – כי יצחק גם יישם בחייו את מה שלימד את תלמידיו.

30 שנה היה יצחק מורה, ואחר כך מנהל בית החינוך “עמק החולה” ולזכותו – הרחבת בית החינוך עד שהפך לאחד מבתי הספר הקיבוציים הגדולים ביותר. כן יזם והשיג את צירופם של ילדי מושבי הגליל לבית החינוך – כאשר המושג “אינטגרציה” עדיין לא היה מקובל.

על פעלו בחינוך זכה בתואר “יקיר הגליל”. בין לבין – היה יצחק שליח לארה”ב מטעם הסוכנות, מילא תפקידים מרכזיים במשק, אך העיקר – השפיע בעצם אישיותו ומעורבותו.

כאשר מחלתה של ג’נט החמירה – התמסר יצחק לטיפול בה בכל נפשו ומאודו, עד כדי הרחקת כל עניין אחר מחייו.

ראש משפחה ענפה ומעריצה, מוקף אהבה והערכה – נפטר יצחק ב-1996.

יהי זכרו ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן