פלור יצחק

 
06.07.2001 – 19.05.1912 
 

יצחק נולד ב-1912, בעיירה סאנוק בגליציה, בין קרקוב ללבוב שהיו בה כ-20,000 יהודים, כמעט כולם דתיים. בגליציה בזמן ההוא עלינו לדעת שאנו מדברים על דתיים מאוד. גם אביו היה אדוק מאוד. במשפחה היו חמישה ילדים, 4 בנים ובת אחת. מהם נשארו שניים, יצחק, ועוד אח אחד בארץ. הבנים הלכו לבית הספר, ואחר הצהריים למדו ב”חדר”.

כשנתיים למד אצל חסיד קיצוני והיה נתון להשפעתו החזקה, אך לאט לאט התאכזב מהרבי. בסוף – ניתק ממנו והתחיל לעבוד בתור פועל בסוכנות בירה. הניתוק הסופי היה עם פרוץ המלחמה. אחרי הניתוק המוחלט קרא ספרים חילוניים בהשפעת אחיו הבכור. והפך בלתי דתי לגמרי.

במלחמת העולם השנייה היטלטלו יצחק ואחיו מפולין לרוסיה ולסיביר הרחוקה, והצליחו לשרוד למרות תנאי החיים הקשים במיוחד.

ב-1944 העבירו אותם, לפי פנייה של נציגות פולניה, לסובחוז ענק. לסובחוז היו 20,000 דונם אדמה בשלוש חוות: אחת לגידול דגנים, אחת לחלב והשלישית לגידול צאן. יצחק התנדב לעבודה קשה בנהגות עם גמלים. על כך זכה להערכה רבה ממנהלי העבודה. כתוצאה מתאונה, ממנה ניצל בנס, הועבר להנהלת חשבונות, לעבודה משרדית. הטילו עליו את האחריות על החשבונות של הדלק, החלב והתברואה. למרות חוסר ניסיונו, למד את העבודה והשתלט עליה.

בגמר המלחמה הצטרף לקבוצת “נוח”ם”, אתה עבר את מסלול הבריחה בדרכי אירופה, עד שהגיע לאיטליה. ב-1947 יצאו מאיטליה באניית המעפילים “טירת צבי”. ליד חופי חיפה נתפסה האנייה והמעפילים הובאו לקפריסין. קשר לקבוץ נוצר כאשר אפרים ליבנה הגיע בשליחות, כדי לאמן ולהכין את האנשים במחנה להצטרף לצבא. מקפריסין הגיע ישר לכפר בלום.

בקבוץ, במאי 1949, התחתן עם מרים, עליה השלום. ונולד להם בן – שמוליק. לאחר פציעתו של שמוליק בצבא, חזר בתשובה, והצטרף לקהילת בית הכנסת, בה היה פעיל מאוד. בקבוץ לא היה פעיל בתחום הציבורי. שימש דוגמא למסירות ונאמנות בעבודה עד סוף ימיו.

היה אב וסב לשלושה נכדים, אוהב, מסור ונאמן.

יהי זכרו ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן