סונדק ירחמיאל

31.7.2009 – 18.7.1918
ירחמיאל נולד ביולי 1918, לשאול ורבקה סונדק, בעיירה קטנה בלטבייה,  ליד זילופה, קרוב לגבול הרוסי. הוא גדל בבית עם אווירה ציונית והצטרף לתנועת הנוער “השומר-הצעיר”. לאחר מכן, עבר ירחמיאל לריגה, שם שהה 4 שנים בהכשרה עירונית, שהכינה את חבריה לעלות להגשמה בארץ.
במשפחה היו  שלושה בנים וחמש בנות. שלוש בנות וההורים נספו בשואה. 
לארץ הגיעו שלושה אחים ושתי אחיות. 
ירחמיאל, הגיע לארץ כמה שבועות לפני המלחמה, בעליה בלתי ליגלית, באנייה ‘אטראטו’ , שיצאה מרומניה במאי 1939, ונתפסה ע”י הבריטים קרוב לחוף.  עם השחרור עבר ירחמיאל לגבע, ואחרי שנה עבר לאפיקים.  מאפיקים עברה הקבוצה לבנימינה, ושם הסתבכה עם השלטונות בגלל ריב על עבודה עברית. כתוצאה מכך עברו חלק מחברי הקבוצה למטולה, וכך נקשר הקשר לגליל, שנמשך עד היום. 
ירחמיאל הגיע לגליל ועבד תחילה בהובלה עם פרדות. בהמשך חיפש ומצא פרנסות נוספות. 
ירחמיאל וזלדה התחתנו ונולדו להם 4 ילדים. בנם השני, בן-ציון, נפטר בהיותו כבן שנה, מותו בא למשפחה במפתיע והכאב היה רב.
 במלחמת השחרור היה מ”כ והשתתף בפעולות רבות באזור. לאחר מלחמת השחרור הדריך את חברי קיבוץ צרעה, שהיו קודם לכן בהכשרה בכפר בלום.
בקיבוץ עבד ירחמיאל בבריכות הדגים, בענף הנוטריות והיה מרכז משק וגזבר. בגליל מילא תפקידים רבים ומרכזיים במפעלים האזוריים.
אך לא רק עבודה. ירחמיאל לקח חלק פעיל בחוג ברידג’ האזורי ויחד עם חברי החוג השתתף במשך שנים בתחרות הבין-לאומית שהתקיימה בתל-אביב.
גם לאחר יציאתו לפנסיה, המשיך ירחמיאל לעבוד בקיבוץ ונכנס למפעל. כמו כן, המשיך להיות חבר בוועדות שונות ולקחת חלק פעיל בחיי הקיבוץ.
היה ביקורתי, ודאג מאד לקיבוץ, היות והיה בעל השקפת עולם סוציאליסטית ושוויונית,  אך גם בעל חוש הומור מיוחד ואהוב. ידע להתאים את עצמו לזמנים המשתנים, ויצר קשר עם בני כל הגילים. 
בתקופה האחרונה היה חולה מאד ופטירתו של בנו אהוד, לאחר מחלה קשה, נטלה ממנו את יתרת רצון החיים שעוד נותר בו.
 
ירחמיאל נפטר בגיל 90 והשאיר אחריו משפחה גדולה ואוהבת.
 
יהי זכרו ברוך.
ירחמיאל סונדק
התחבר אל האתר
דילוג לתוכן